Hatay’da bitki sağlığı kliniği kuruluyor

0
894
Hatay’da bitki sağlığı kliniği kuruluyor

Hatay’da bitki sağlığı kliniği kuruluyor. Prof. Dr. Şener Kurt, Hatay’ta bitki sağlığı kliniği kuracaklarını belirterek, amaçlarının bitkilerde görülen hastalıkları araştırmak ve bunun çözüm yollarını bulmak olduğunu söyledi.

Mustafa Kemal Üniversitesi Bitki Koruma Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şener Kurt, Hatay’ta bitki sağlığı kliniği kuracaklarını belirterek, amaçlarının bitkilerde görülen hastalıkları araştırmak ve bunun çözüm yollarını bulmak olduğunu söyledi.
Kliniğin önümüzdeki yıl içinde etkin olarak faaliyetlerine başlamasının planlandığını söyleyen Prof. Dr. Kurt, bu alanda yaklaşık 15 yıldır çalıştıklarını kaydetti.

Prof. Dr. Şener Kurt, üreticinin yaşadığı en büyük sorunun yanlış tanı sonucu yanlış ilaçlar kullanmak olduğunu, bu klinikle büyük oranda bu sorunu çözeceklerini de belirtti.

Bitki sağlığı kliniğinin işleyişi konusunda da bilgiler veren Kurt, “Genellikle üreticiler temel bir sorunla karşılaştıkları vakit üniversitemiz yerleşkesinde bulunan bitki sağlığı kliniğine şahsen başvuracaklar veya internet üzerinden de başvuru yapabilirler. Yada merkezimize bağlı gezici bir laboratuvar kurulacağı için bu laboratuvarın özellikle arazide doğrudan üreticinin tarlasında, bahçesinde sorunları tespit ederek burada da çözümler üretilecek” diye konuştu.

Bitki sağlığı kliniğinin işleyişi ise şöyle olacak; Üreticilerin sorun yaşadığında üniversite de bulunan bitki sağlığı kliniğine şahsen başvurabilecek. Kurulacak gezici bir laboratuvarlarla da arazide doğrudan üreticinin tarlasında, bahçesinde sorunları tespit edilerek sorunlar çözülecek.

 

haberler.com

Bir Cevap Yazın