Hava durumundaki kaosun sorumlusu

0
869
Hava durumundaki kaosun sorumlusu

Hava durumundaki kaosun sorumlusu: El Nino!
NASA uyardı: El Nino hava sistemi El şu ana dek en büyük zararı verdiği 1998’deki kadar yıkıcı olabilir. Bu yılki El Nino Paraguay, Arjantin, Uruguay ve Brezilya’da görülen son 50 yılın en büyük sel felaketlerinden sorumlu tutuluyor.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, şu an etkili olan El Nino hava sisteminin, şu ana dek en büyük zararı verdiği 1998’deki kadar yıkıcı olabileceği uyarısı yaptı. Dünyada meteoroloji sistemlerinde kaos yaratan El Nino aşırı hava olaylarından sorumlu tutuluyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre, El Nino, kuzey yarımküredeki bazı sel felaketleriyle alışılmadık derecedeki sıcak havadan sorumlu tutuluyor. El Nino Büyük Okyanus’un orta kesimlerindeki sıcak suyun Kuzey ve Güney Amerika’ya doğru genişlemesiyle ortaya çıkıyor. Ortalama 2 ile 7 yılda bir oluşan El Nino’nun en yıkıcı etkileri yıl sonuna doğru görülüyor. Ancak bahar aylarına ya da sarkıp yılın tamamına, yani 12 aya kadar uzadığı da oluyor.

NASA’dan yapılan açıklamada şu andaki El Nino’da “hiçbir gerileme işareti görülmediği” belirtiliyor ve Aralık 1997’deki El Nino’yla “çarpıcı bir bir benzerlik görüldüğü” vurgulanıyor. Bu yılki El Nino Paraguay, Arjantin, Uruguay ve Brezilya’da görülen son 50 yılın en büyük sel felaketlerinden sorumlu tutuluyor. Felaket nedeniyle 150 binden fazla kişi evlerini terk etmek zorunda kalmıştı. Tahliyelerin 100 binden fazlası Paraguay’ın başkenti Asuncion’da yapıldı.

SEL FELAKETLERİ NORMALDEN SICAK HAVA

ABD’de ise Missouri eyaletinde görülen fırtına nedeniyle nehirlerin taşması sonucu 13 kişi öldü. El Nino nedeniyle kuraklıklar ve sel felaketleri sürerken yardım kuruluşları bu durumun etkilerinden kaygılı. Afrika’da 31 milyon kişinin gıda güvenliği olmadığı söyleniyor ve bu sayının geçen yıla kıyasla büyük bir artış anlamına geldiği vurgulanıyor. Oxfam gibi yardım kuruluşları El Nino’nun 2016’daki etkilerinin Suriye, Güney Sudan ve Yemen’deki savaşların yarattığı baskıya ekleneceğinden endişeli. Güney Afrika ülkelerindeki gıda probleminin Şubat’ta zirve yapacağı, Malawi’nin Mart’tan önce üç milyon kişinin gıda yardımına ihtiyaç duyacağını tahmin ettiği vurgulanıyor. (BBC Türkçe)

http://www.radikal.com.tr/

Bir Cevap Yazın