Hava-sicakligi-findik-ureticisini-zora-soktu

UFK Yönetim Kurulu Üyesi Başaran uyardı: Havalar böyle devam eder ve sabahları don olayları sona ermezse önümüzdeki yılın mahsulü riske girecek”

DÜZCE – Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Yönetim Kurulu üyesi ve Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Levent Şahin Başaran, doğanın erken uyanması nedeniyle fındık ağaçlarının püskül verdiğini belirterek, sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve sabahları don olaylarının sürmesi halinde gelecek mahsulün zarar göreceğini söyledi.

Advertisement

Başaran, yaptığı açıklamada, geçen yıl fındık rekoltesinin beklentinin çok altında gerçekleştiğini ve üreticilerin büyük sıkıntılar yaşadığını anlattı.

Fındık fiyatlarının belirlenmesinde arz talep dengesi kurulması gerektiğini vurgulayan Başaran, “Fındığın şu anda 7 lira civarında olması gerekiyor. Arz talep dengesiyle fiyat oluşması gerekiyor fakat bu, tek taraflı oluştu. Rekabet ortamı sağlıklı oluşmadı” diye konuştu.

Başaran, doğanın çok erken uyandığına dikkati çekerek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Doğa erken uyandı ve fındık mahsulü döllenerek püskül verdi. Havalar böyle devam eder ve sabahları don olayları sona ermezse önümüzdeki yılın mahsulü riske girecek. Mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle doğa en az 15 gün erken ısındı. Mahsul verimi, havanın bu şekilde gitmesi halinde düşecek. Fındık karanfilleri oluştu ve bu, çok riskli bir durum. Umarım havalar birkaç gün daha böyle gitmez”

haebr46

Bir Cevap Yazın