Hayrabolu’da Kanola Hasadı Başladı

0
1055

Tekirdağ‘ın Hayrabolu ilçesinde kanola hasadı başladı.

Yağlık kanola bitkisinin hasadına yörede başlandığını belirtenHayrabolu Önder Danışmanlık Derneği Başkanı Mehmet Çıkrıkçıl, “Merkez ve köylerimizde bu yıl 14 bin dekara kanola ekimi gerçekleştirildi. Bu rakam Trakya’da 166 bin dekar olarak gerçekleşti. Temmuz ayı ile birlikte olgunlaşan yağlık bitkinin hasadına başlandı.” dedi.

Kanola bitkisinin Trakya’da yaygınlaştırılmasında Önder Çiftçi Derneği’nin çok önemli rol oynadığını aktaran Çıkrıkçılı, “Dernek olarak yaptığımız tanıtımlar ve üreticilere sağlanan kolaylıklar neticesinde kanola ekiminde ilçemizde, Trakya’da her geçen yıl artış sağlanıyor. Trakya’nın iklimine uygun yapısıyla özellikle kumsal arazilerde elde edilen kanola verimi üyelerimizi oldukça memnun ederek, bu yıl Trakya genelinde üye çiftçilerimiz arasında sözleşmeli ekim olarak 166 bin dekara ulaştık. Bunun 14 bin dekarı da ilçemizde. Derneğimizin başlattığı uygulamayla üreticilerin hasadı sırasında temin ettiğimiz araçlar ile hasadı gerçekleştirilen üyelerimizin ürününü tarladan alıyor, anlaştığımız firmalara satışını gerçekleştiriyoruz. Geçen yıl yapılan ekim sonrasında kış mevsiminde yaşanan soğuklar bitkimizi olumsuz etkiledi. Yaklaşık yüzde 10 kayıp söz konusu. Hasat sırasında yaptığımız tespitlerde üreticilerimizin bu yıl dekar başına 250-350 kilogram arasında kanola rekoltesi gerçekleşti. Bu rakam geçen yıl ortalama dekar başına 350-400 kilogramdı.” dedi.

Dernek üyesi olduğunu ve derneğin teşvikiyle kanola ekimi yaptığını belirten Kanola üreticisi Bilgin Cıroğlu, “Bu yıl geçen yıla göre ürünümüzde düşüş var. Özellikle kış mevsiminde yeterli kar yağmadığı için kanola bitkisi kuru soğuklardan olumsuz olarak etkilendi, ancak yine de özellikle kumsal arazilerimiz için çok uygun bir bitki. Kumsal arazilerimizde ayçiçeğinde 80-100 kilo ayçiçeği ürünü alırken, bu oran kanola da 200-250 kilogram olarak gerçekleşti. Devletin de ton başına 400 TL destekleme primi vermesi kanola ekimini yöremizde teşvik ediyor, uygulamadan memnunuz.” dedi.

KAYNAK : http://www.haberler.com

Bir Cevap Yazın