Hayvancılığa Büyük Destek!

0
1111
Hayvanciliga-Buyuk-Destek

Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamında, ağıl ve ahır tadilatına % 50, damızlık koç ve teke alımına ise %80 destekleme sağlanacak.

Hayvansal üretimde verimlilik, paritenin artırılması, modern tesislerin kurulması ve bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılması için hazırlanan, Sarayönü’nü de içine alan Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamında, ağıl ve ahır tadilatına % 50, damızlık koç ve teke alımına ise %80 destekleme sağlanacak.

Konu hakkında bilgi veren Sarayönü Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Karlı, Sarayönü’nü de içine alan kalkınma bölgelerinde eylem planları kapsamında küçük ve orta ölçekli aile işletmelerine yeni hayvancılık destekleri verileceğini söyledi.

Başta KOP İdaresi olmak üzere tüm paydaşların hayvancılık desteklemesini çıkartmak için çok yoğun çaba sarf ettiğini vurgulayan Karlı, şöyle konuştu: “Destekleme kapsamında mevcut damızlık sığır ve damızlık koyun işletmelerinin inşaat ve damızlık erkek materyal temininin desteklenmesine ilişkin uygulama esasları tebliği 5 Temmuz 2014 tarihli Resmi Gazetede yayınlandı. Hedef kitle; yeni işletmelerden ziyade mevcut aile işletmeleridir. Kalkınma bölgelerinde eylem planları kapsamında ilçemizde de küçük ve orta ölçekli aile işletmelerine yeni hayvancılık desteklemeleri verilecek. Hibe desteklemesinden Bakanlık Türkvet veri tabanına ve Koyun Keçi Kayıt Sistemine kayıtlı en az 10 en fazla 49 baş anaç sığır veya en az 100 en fazla 200 baş anaç koyun-keçi kapasiteli aktif işletmesi olan gerçek ve tüzel kişiler yararlanabilecek olup başvuracak işletmelerin, başvuru tarihinden en az 1 yıl önce kayıt altına alınmış olması gerekmektedir. Damızlık sığır ve koyun-keçi işletme yatırımlarına; projede yer alan inşaat yatırımı konusunda, yatırımın gerçekleşme tutarının %50′si oranında hibe desteği uygulanacak ve ahır-ağıl tadilatı veya yeni yapılacak kapalı, yarı açık ve açık sistemli ahır ve ağılları kapsayacaktır. Her ayın biri ila on beşi arasında inşaat yatırımını yapmak isteyen yatırımcılar, yılı içerisinde uygulama rehberinde belirtilen usul ve esaslara göre yatırım yapacağı yerdeki İl Müdürlüğüne, Damızlık boğa, koç-teke alımı hibe desteğinden yararlanmak isteyen yatırımcılar ilçe müdürlüğümüze başvuracaklardır.”

haber46

Bir Cevap Yazın