Hayvancılığın sorunları masaya yatırıldı

0
784
Hayvancılığın sorunları masaya yatırıldı

Malatya’da hayvancılığın sorunları masaya yatırıldı ve çözüm arandı.

Malatya İli Kırmızı Et Üreticileri Birliği, ‘Hayvancılığın Sorunları ve Çözüm Önerileri’ konulu bir toplantı yaptı. Toplantıda hayvancılıkla ilgili bütün konular masaya yatırılarak, sorunlar istişare edildi.

Advertisement

Malatya İli Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Taneli, toplantıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “İlimizde küçük ölçekli aile işletmeciliği şeklinde hayvancılık yapılmaktadır. Ancak son yıllarda hayvancılıkta yaşanan gelişmeler sonucunda modern anlamda büyük çapta hayvancılık işletmeleri kurulmaya başlanmıştır. Malatya’nın büyükşehir olması birçok hayvan işletmesinin merkezde kalması besiciliğin artık şehirde yapılamayacağından dolayı organize hayvancılık bölgesi kurulması fikri ortaya çıkmıştır. Valiliğimiz, Belediyemiz, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüz, İl Özel İdaresi, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası ve Birliğimizin ortaklaşa yaptıkları istişarede bir an önce yer tespiti yapılması kanaati oluştu. Yer ile ilgili bir yıla yakındır. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüz alternatif yerler üzerinde çalışmalar yaptı. Çalışmalar neticesinde 3-4 yer tespit edildi. Müteşebbis heyetimiz hemen hemen netleşmiş durumda. Fakat biz üreticiler olarak Akçadağ yeni köy civarında bulunan Tigem’in 35 bin dönüm arazi var daha önce bir işletmelere kiraya verildi gibi 15 bin dönümünü kırmızı et üreticileri birliğine kiraya verilmesini istiyoruz. Bu vesileyle üreticilerin kaba yem ihtiyacını karşılamayı düşünüyoruz. Her ne kadar çoban veterinerlik güvenlik kesif yem alımı gibi masraflar azalsa da kaba yem olmazsa organizenin ciddi bir avantajı olmaz üreticinin ortak kararı budur. Yetkililerimizden bir an önce bu arazinin Malatya kırmızı et üreticileri birliğine kiraya verilmesi için desteklerini bekliyoruz” dedi.

Toplantıya; Malatya Belediye Başkan Yardımcısı Alican Bozkurt, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İrfan Kaya, İl Genel Meclisi Başkanı Naci Şavata, TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, Ticaret Borsası Başkanı Gürsel Özbey, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, Malatya İli Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Taneli ile birlik yönetimi katıldı.

Kaynak: http://hayvancilikakademisi.com/guncel/hayvanciligin-sorunlari-masaya-yatirildi/

Bir Cevap Yazın