Hayvancılık sektörü devlet desteğiyle büyüyor

0
1440

büyükbaş hayvanTürkiye’de Hayvancılık Sektörünün Merkezi Olan Erzurum Ve Kars’ta, Birkaç Yıl Öncesine Kadar Besiciliğin Maliyetinin Yüksek Olması Ve Pazar Sıkıntısı Nedeniyle Birçok İşletme Kapanırken, Son Yıllarda Devlet Desteğiyle Ahırlar Yeniden Dolmaya Başladı -Erzurum İl Tarım Müdürü Altun: ”Hayvan Sayısında Önemli Oranda Artış Var”

Türkiye’de hayvancılık faaliyetlerinin en yoğun olduğu illerin başında gelen Erzurum ve Kars’ta birkaç yıl öncesine kadar azalma gösteren büyük ve küçükbaş hayvan sayısının, devlet desteği sayesinde yeniden artmaya başladığı bildirildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından bölgede yeni işletmelerin kurulması için yürütülen Doğu Anadolu Projesi, Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı, yem bitkilerine verilen destekler ve faizsiz hayvancılık kredileri, bölge ekonomisinin temelini teşkil eden hayvancılık sektörüne canlılık getirdi.

Bölgede, birkaç yıl öncesine kadar besiciliğin maliyetinin yüksek olması ve pazar sıkıntısı nedeniyle birçok işletme kapanırken, son yıllarda devletin verdiği desteklerle ahırlar yeniden dolmaya başladı.
Erzurum’da 2009 yılında 532 bin olan büyükbaş hayvan sayısı, geçen yıl 538 bine, küçükbaş hayvan sayısı da 402 binden 496 bine ulaştı. Kars’ta ise aynı dönemde 381 bin olan büyükbaş hayvan sayısı 410 bine, küçükbaş hayvan sayısı da 275 binden 280 bine yükseldi.
Erzurum İl Tarım Müdürü Mustafa Altun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hayvancılık sektöründe son yıllarda önemli bir gelişme yaşandığını söyledi.
Besicinin geçmiş yıllarda olduğu gibi pazar sıkıntısı yaşamadığını, ürününü rahatlıkla satabildiğini dile getiren Altun, ayrıca devletin verdiği desteklerle hayvancılık sektörünün önemli oranda iyileşme gösterdiğini ifade etti.
Doğu Anadolu Projesi ile bölge illerinde ahır yapımına yüzde 30, büyükbaş hayvan alımına yüzde 40 ve süt sağım ünitesi için de yüzde 40 oranında destek verildiğine dikkati çeken Altun, bu kapsamda 4,5 milyon liralık hibe şeklinde verilen devlet desteği sayesinde sadece Erzurum’da 8 tane büyük işletme kurulduğunu bildirdi.
Devletin verdiği faizsiz kredilerle de yatırım yapan çok sayıda besici bulunduğunu dile getiren Altun, geçen yıl besiciye Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla 101 milyon lira civarında faizsiz kredi kullandırıldığını anlattı.
Kurum olarak da bölgede hayvancılık sektörünün gelişmesi için özel projeler hazırladıklarını, el değmeden süt üretimi yapılması için projeleri hayata geçirdiklerini kaydeden Altun, ilk etapta merkeze bağlı Dumlu beldesinde, inşaatı kooperatif tarafından yapılacak olan süt sağım ünitesinin kurulması için 182 bin lira hibe kaynak kullandırdıklarını bildirdi.
-”HAYVANCILIK SEKTÖRÜ DAHA İYİ OLACAK”-
Altun, hayvancılık faaliyetlerinin, bölge ekonomisi açısından büyük önem taşıdığını ifade ederek, şunları kaydetti:
”Devlet bölgeye özgü projelerle besiciye önemli destekler veriyor. Sadece bu bölge için ahır yapımı ve hayvan alımı için önemli miktarlarda hibe kaynak kullandırıyor. Besicilerimiz özellikle Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir destek olan faizsiz hayvancılık kredilerine yoğun ilgi gösteriyorlar. Sahada yaptığımız gözlemlerimize göre de sektördeki canlılık artık gözle görülür hale geldi. Hayvan sayısında önemli oranda artış var. Hayvancılık sektörünün geleceğine ilişkin gözlemlerimiz olumlu yönde.”
Erzurum Ziraat Odası Başkanı Mücahit Harmandar da devlet desteğiyle son yıllarda artış göstermeye başlayan hayvan sayısının, et ithalatı nedeniyle yeniden azalabileceğini savundu.
Küçükbaş hayvanın değerinde satıldığını, ancak büyükbaş hayvancılık faaliyetlerinde aynı durumunun söz konusu olmadığını öne süren Harmandar, ”Devlet et ithalatını durdurmadıkça hayvancılık sektöründe belirlenen hedeflere ulaşılması mümkün olmayacaktır” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın