Hayvanlara artık patates yediriyorlar

0
839
Patateste ''don tehlikesine'' örtülü önlem!

CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında küçük bir saman balyasını kürsüye koyarak “Erzurum Pasinler’de bırakın makarnayı, hayvanlara artık patates yediriyorlar.” dedi.

CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, hayvancılığın çok kötü bir durumda olduğunu belirterek hayvan yetiştiricilerinin hayvanlarına yedirmekte saman bile bulamadıklarını iddia etti.

Hayvan yetiştiricilerinin, hayvanlarına saman bulamadıkları için makarna ve patates yedirdiğini öne süren CHP’li Öğüt, buna ilişkin Erzurum Pasinlerde değişik ahırlardan çekilmiş fotoğrafları basın mensupları ile paylaştı.

Gemilerle yurt dışından getirilmiş samanların Artvin Hopa’da çürümeye terk edildiğini öne süren Öğüt, ”Artvin Hopa’ya gittim, samanlar gemide çürüyor, hayvanlar da ahırda açlıktan ölüyor. Tarım Bakanlığı Hopa’dan, vatandaşa samanı götürmeyi beceremiyor. Tarım Bakanı hemen istifa etsin.” dedi

CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, sözlerinde şunları kaydetti:

Gemilerle yurt dışından getirilmiş samanların Artvin Hopa’da çürümeye terk edildiğini gözlerimle gördüm. Oraya gittim, samanlar gemide çürüyor, hayvanlar da ahırda açlıktan ölüyor. Tarım Bakanlığı Hopa’dan, vatandaşa samanı götürmeyi beceremiyor. Tarım Bakanı hemen istifa etmelidir.

Siz bir gün yemek yemeyin bakalım ne oluyor! Hayvanların da canı var. Hayvan yetiştiricileri saman olmayınca bu hayvanlara makarna ve patates yediriyor. Samanın tonu 1000 TL iken Patatesin tonu ise 200 TL. Bu durumda zorda kalan çaresiz hayvan yetiştiricileri hayvanlarına patates yedirmek zorunda kalıyorlar.

Maalesef Doğu’da hayvanlar aç ve perişan. Benim en büyük üzüntüm ise bu durumlar yaşanırken Medya ve Basın bu konuyla ilgili haber yapmıyor. İktidarın baskısı bu konuda da ortaya çıkıyor. Erzurum’da vatandaşlardan saman getirme vaadiyle 6 trilyon para toplandı ancak bölgede saman yokluğu devam ediyor.

Sizlerin bunları haber yapmanız lazım ama medyan bu konuyla ilgili hiç ses çıkmıyor. Yazıklar olsun sizlere, bu dolandırılan vatandaşları, mağdur insanları haber yapmadınız.”Bizi dolandırdılar, devlet nerede’ diyor Erzurumlular. Gelsin Sayın Başbakan, Erzurum Pasinler’e gidelim. Saman bulamayan vatandaş incelttiği patatesi hayvanına nasıl yediriyor Başbakan da görsün bunları. İşte, bu resimleri ben çekmedim. Erzurum Pasinler’de bırakın makarnayı, hayvanlara artık patates yediriyorlar. Ben buradan hayvancılığın düştüğü bu içler açısı durumdan ötürü Sayın Başbakan ve hükümetini istifaya davet ediyorum.” dedi

CHP’li Öğüt, yakında makarna, saman ve patates resim sergisi açacağını da sözlerine ekledi.

Bir Cevap Yazın