Hayvanlara Eziyet Edenlere Ağır Cezalar Geliyor

0
935
Türkiye'de İlk Kez Damızlık Gebe Deve İhracatı Gerçekleştirdi

Hayvanların Nakilleri Sırasında Refahı ve Korunması Yönetmeliği, 1 Ocak 2014 tarihinde yürürlüğe girecek. Yönetmeliğe göre hayvanların nakilleri sırasında boynuzlarından, yünlerinden ve kuyruklarından tutulup çekilemeyecek. Sivri uçlu değneklerle müdahale edilemeyecek. Nakil sırasında hayvanların şiddete maruz kaldığı tespit edildiği takdirde ağır cezalar uygulanacak.
Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından, hayvan alım ve satımı yapan celeplere yönelik düzenlenen eğitim toplantısında konuşan İl Müdürü Hasan Çebi, yeni yönetmelik hayvanların güvenli bir biçimde nakillerinin sağlanmasının öngörüldüğünü söyledi. Bundan böyle nakliyecilerin il müdürlüklerinden yetki belgesi almak zorunda olduğunu belirten Çebi, yetki belgesi olmayanların hayvan alım satımı ve nakil ticareti yapamayacağını kaydetti. Hayvan nakillerinde yaralanmalarını ve acı çekmelerini önleyecek araçlar kullanılacağını belirten Çebi, “Bu araçların hayvan nakillerinde kullanılabilmesi için il müdürlüklerinden onay belgesi alınması zorunludur
Onay belgesi almış hayvan nakil araçlarında çalışacak sürücüler ve nakilde görevli hayvan bakıcıları, il müdürlüklerinde eğitime katılmış ve yapılan sınavda başarılı olmuş kişiler olmak zorundadır. Ayrıca nakil sırasında hayvanların şiddete maruz kaldığı tespit edildiği takdirde ağır cezai işlemler uygulanacak.” dedi. Türkiye’de hayvan nakillerinin, bulaşıcı hastalıkların bölgeler arası yayılmasında büyük öneme sahip olduğunu dile getiren İl Müdürü Çebi, celeplerin teknik ve hijyenik kuralları bilmesi, salgın ve zoonoz hastalıkların yayılmasının engellemesi ve hayvan refahı açısından oldukça önemli olduğunu söyledi. 5996 sayılı kanuna uygun olarak yayımlanan söz konusu yönetmelik gereği 65 kilometrenin üzerindeki mesafelerde hayvan taşımacılığı yapacak kişilerin nakliyeci ve sürücü yetki, yeterlilik belgesi almaları gerektiğini kaydetti.
Toplantıda ayrıca hayvanların nakline ilişkin genel şartlar, nakil esnasında bulundurulması gereken belgeler, uyulması gereken teknik kurallar ve nakil araçlarına ilişkin hükümler, hayvan fizyolojisi, su içme ve beslenme ihtiyaçları, hayvan davranışları, stresin hayvanlara etkisi, hayvanlara yapılacak muameleler ve uygulamaya yönelik çalışmalar, hayvan refahının et kalitesi üzerindeki etkisi ve acil müdahalelerle ilgili konular hakkında bilgi verildi. Eğitimin sonunda katılımcılara, çoktan seçmeli sınav uygulandı. Sonuçlar, 15 Aralık 2013 tarihinde Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü resmî internet sitesinde açıklanacak. Başarılı olan katılımcıların, belgesini alması için 31 Aralık mesai bitimine kadar il müdürlüğüne müracaat etmesi gerekiyor. Aksi takdirde belgesi olmayan kişilere, 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren veteriner sağlık raporu düzenlenmeyecek.

Bir Cevap Yazın