hayvansal ürün nakillerinde !!!

0
961
İL İÇİ HAYVAN NAKİLLERİNDE RAPOR ŞARTI KALDIRILDI
İL İÇİ HAYVAN NAKİLLERİNDE RAPOR ŞARTI KALDIRILDI

AYDIN (İHA) – Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal, il içi canlı hayvan ve hayvansal ürün nakillerinde Veteriner Sağlık Raporu şartının kaldırıldığını belirtti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal, yaptığı açıklamada; “14 Mayıs 2013 tarih ve 28647 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan ‘Yurt İçinde Canlı Hayvan Ve Hayvansal Ürünlerin Nakilleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ gereği il içi yapılacak canlı hayvan ve hayvansal ürün nakillerinde veteriner sağlık raporu şartı kaldırılmıştır. Yönetmelik gereğince sığır cinsi hayvanların il içi nakillerinde hayvan pasaportlarının nakil esnasında hayvanların beraberinde bulundurulması zorunludur. İller arası sevklerinde, işletmenin bağlı bulunduğu İl veya İlçe Müdürlüğü tarafından hayvan pasaportları kontrol edilerek veteriner sağlık raporu düzenlenecektir. Sığır Cinsi Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliğine göre küpelenmemiş ve kayıt altına alınmamış sığır cinsi hayvanların sevkine izin verilmeyecektir” dedi.

Koyun ve keçi türü hayvanların il içi nakillerinde nakil belgesinin nakil esnasında hayvanların beraberinde bulundurulmasının zorunlu olduğuna işaret eden Köksal, “İller arası sevklerinde işletmenin bağlı bulunduğu İl/İlçe Müdürlüğü tarafından nakil belgesi kontrol edilerek veteriner sağlık raporu düzenlenecektir. Koyun ve Keçi Türü Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliğine göre küpelenmemiş ve kayıt altına alınmamış koyun ve keçi türü hayvanların sevkine izin verilmeyecektir” şeklinde konuştu.

haber46

Bir Cevap Yazın