HES’ler 9 Nisan’da Yıkılıyor

0
1073

Derelerin Kardeşliği PlatformuAnadolu’nun dereleri parça parça satılmasın diye önümüzdeki cumartesi günü Ankara’da büyük bir eylem yapılıyor. Çağrı herkese 9 Nisan’da HES’ler yıkılıyor!

Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP) başta olmak üzere, 15 çağrıcının katılımıyla Anadolu’dan yüzlerce insan tıpkı dereler gibi birleşip Ankara’ya akmaya hazırlanıyor. “Sularımıza, derelerimize, vadilerimize, ovalarımıza yapılan bu vahşi saldırıları durdurmak için Ankara’ya geliyoruz” diyenlerin yürüyüşünde, Munzur Su Koruma Platformu’ndan, Bursa Su Platformu’na, Çitçi-Sen’den Sinop ve Mersin Nükleer Karşıtı Platformlara, Yeşil Gerze’ye, GDO’ya Hayır Platformu’na, Hasankeyf’e ve Fethiye Saklıkent’e varıncaya dek herkes olacak.

AKP’nin hazırladığı, Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasansı’nı ve Yenilenebilir Enerji Kaynaklan Kanunu’nu uygulatmak istemediklerini söyleyen DEKAP sözcüleriyle konuştuk.

‘DOĞANIN YASALARI GEÇERLİ’
Rize Fındıklı’dan Derelerin Kardeşliği Platformu üyesi Özge Ozan, “Enerji yetersizliği bahanesiyle dereler parça parça şirketlere satıldı. Suyun kullanım hakkı suyun gerçek sahiplerinin elinden alındı. 9 Nisan’da suyun ticarileştirilmesine, toprakların, ormanların sermayenin kullanımına açılmasına karşı ‘artık yeter’ diyeceklerini” söyledi.

DEKAP İstanbul sözcüsü Bekir Altun ise “Biz AKP ve şirketlerin çıkarttığı yasalara karşı doğanın kendi yasalarının geçerli olduğunu haykıracağız” dedi.

Munzur Koruma Kurulu’ndan Hasan Şen de, “Kentlilere sesleniyorum. Özellikle onların bizleri desteklemesi gerekiyor. Kentlerde açıkhava reklâm tabelaları, alışveriş merkezleri aydınlanacak diye, Hasankeyf’deki Munzur’daki insan neden deresini satsın? Anadolu’da yapılacak olan HES’ler nedeni ile 1 milyon insanın kentlere göç edeceği söyleniyor” diye konuştu.

Birgün

Bir Cevap Yazın