Hindi üretimi “Hayata Dönüş Projesi”yle gelişti

0
977
Hindi üretimi
Hindi üretimi "Hayata Dönüş Projesi"yle gelişti

Burdur Seydiköy’de ekonomik nedenlerden dolayı tavuk üretimi yapılamayınca atıl kalan kümeslerde “Hayata Dönüş Projesi” kapsamında hindi üretimine başlandı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ahmet Gönenç: “Boş durumda olan 80 kümesten 22’sini bir yıl içinde hindi üretilebilir duruma getirdik. Hindinin 3-4 aylık üretim zamanı var. Şu anda köyde her dönem için 50 bin hindi üretim kapasitesine sahibiz” dedi.

Burdur İl Gıda Tarım Hayvancılık Müdürü Fırat Erkal ise, Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu’yla 1990’lı yıllarda Seydiköy’de yapılan 120’nin üzerinde kümesin zamanla atıl hale geldiğini söyledi.

Bucak Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün girişimleriyle başlatılan “Hayata Dönüş Projesi” kapsamında 22 kümeste hindi üretimi yapılmaya başlandığını anlatan Erkal, destek verecek, kaynak ve kredi kullanımı sağlayacak firmalarla görüşülerek iyi bir çalışma yapıldığını kaydetti.

Hindi üretimine genç ve sağlıklı hindilerle başlanması gerektiğini vurgulayan Erkal “Burdur için birçok alanda alternatif çalışmalar hazırlıyoruz. Üreticilerimiz için bu tür farklı üretim seçenekleri konusunda eğitim faaliyetleri, tanıtımlar ve yerinde inceleme metotlarıyla Burdur’da tarım ekonomisine yeni bir soluk kazandırmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

haber46

Bir Cevap Yazın