Hindistan’da çevre rekoru; 12 saatte 66 milyon fidan dikildi

0
3309
Hindistan'da çevre rekoru; 12 saatte 66 milyon fidan dikildi
Guinness World Records'un önümüzdeki haftalarda başarısını onaylaması bekleniyor (Madhya Pradesh Government)

Çevre rekoru; Hindistan’daki gönüllüler rekor kıran bir çevre yolculuğunda sadece 12 saat içinde 66 milyondan fazla ağaç dikti.

Pazar boyunca Madhya Pradesh eyaletinde Narmada nehri boyunca fidanların yerleştirildiği devasa plantasyon kampanyasına yaklaşık 1.5 milyon insan katıldı.

Hindistan, Paris Anlaşması kapsamında, iklim değişikliği ile mücadele için 2030’dan önce ormanlarını beş milyon hektar artırmayı taahhüt etti.

Uttar Pradesh eyaletindeki gönüllüler geçen yıl bir gün içinde 50 milyondan fazla ağaç dikerek dünya çevre rekoru kırmıştı.

Guinness World Records’tan gözlemciler Pazar gününün plantasyonunu da takip ettiler ve önümüzdeki haftalarda bu çabanın yeni bir zirveye çıktığını onaylamaları bekleniyor.

Kampanya Madhya Pradesh hükümeti tarafından organize edildi; fidanların hayatta kalma şansını arttırmak için ekili alan olarak seçilen Narmada nehri havzasının 24 bölgesine Gönüllüler tarafından 20’den fazla ağaç türü dikildi.

Bakandan Çevre Rekoru Twiti

Devlet bakanı Shivraj Singh Chouhan, çabaları “tarihi bir gün” olarak nitelendirdi.

Çocukları ve yaşlıları içeren gönüllülerin sabah 7 ile akşam 7 arasında 66,3 milyon fidan diktiğini ve bunun için bir tweet attığını söyledi: “Ağaç dikerek sadece Madhya Pradesh’e değil, dünyaya hizmet ediyoruz” dedi.

Hindistan, dünyanın en büyük üçüncü karbon emisyonu üreticisidir. Başbakan Narendra Modi geçen ay ABD’nin anlaşmadan çekilmesinin ardından ülkesinin Paris iklimine olan bağlılığını yineledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile ortak bir basın toplantısında, “Çevrenin ve ana gezegenin korunması bir inanç maddesidir” dedi.

ETARIM.NET – Tarım Haberleri

Bir Cevap Yazın