Hollanda’dan destek

0
1131
GAP-ciftcisine-Hollandadan-destek

GAP BKİ Başkanı Karahocagil, ”Bir Avrupalı çiftçiden beş kat daha fazla kazanan katma değerli üretim yapan Hollanda ile teknik işbirliği yapacağız” dedi.

ŞANLIURFA – GAP Bölge Kalkınma İdaresi (BKİ) ile Hollanda’nın Wageningen Üniversitesi arasında işbirliği protokolü imzalandı.

GAP BKİ’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Wageningen Üniversitesi’nin tarım bilimleri alanında dünyanın en iyilerinden biri olduğu belirtildi. GAP BKİ Başkanı Sadrettin Karahocagil ile Wageningen Üniversitesi adına Tijs Breukink’in imzaladığı protokolle katma değeri yüksek ve yenilikçi gıda üretimine ilişkin çalışmaların yapılması planlanıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Karahocagil, GAP illerindeki tarımsal işletmelerin geliştirilmesi, modern ve organik tarım faaliyetlerinin yaygınlaştırılmasını hedeflediklerini belirtti.

Wageningen Üniversitesi ile birlikte hareket edeceklerini vurgulayan Karahocagil, şunları kaydetti:

”Bir Avrupalı çiftçiden beş kat daha fazla kazanan katma değerli üretim yapan Hollanda ile teknik işbirliği yapacağız. Anlaşma; tarımsal işletmelerin geliştirilmesi, organik tarım, tarımsal eğitim, entegre üretim, modern hayvancılık yönetimi, yenilenebilir enerji, teknoloji transferi, sosyo-ekonomik çalışmalar ile kurumsal ve insani kaynaklarda kapasite geliştirilmesi konularını kapsıyor.”

haber46

Bir Cevap Yazın