Hormonlu Domatesi Görenler Şaşkına Döndü

1
1243

Hormunlu DomatesGaziantep’te Mustafa Güneş isimli esnafın bakkaldan aldığı domateslerin içindeki yeşil fideler görenleri şaşkına çeviriyor.

Gaziantep’in Küçük Sanayi Sitesi’nde Erpiliç’in bayiliğini yapan esnafa Mustafa Güneş, önceki gün ilginç bir olay yaşadı. Güneş, öğle vakti dükkânında yemek yapmak için personeline bakkaldan domates alarak yemek yapmasını istedi. Personelin bakkaldan aldığı domateslerin içinde yeşil yeşil fideleri gören Güneş, şaşkınlığını gizleyemedi.
Duyarlılık gösterip domatesleri Tarım İl Müdürlüğü’ne götürdüğünü söyleyen Güneş, “Ben vatandaşlık görevimi yaptım ve domateslerin incelenmesi için Tarım İl Müdürlüğü’ne verdim. Artık müdürlüğün gerekeni yapacağını inanıyorum” dedi.
Daha önce birçok meyve ve sebzelerin içlerinin küflendiğini belirten Mustafa Güneş, “Ancak bu kadarını da görmemiştim. Çekirdekler iyice köklenmiş ve fide durumuna gelmiş. Meyve ve sebzelerin hormonlu olduğunu biliyordum ama bu kadar aşırı derecede olduğunu bilmiyordum” diye konuştu. Duyarlı esnaf, bakkal ve marketlerin sebze ve meyveleri daha dikkatli kontrol edilmesi ve son tüketim tarihlerinin dikkate alınmasını istedi.(CİHAN)

1 Yorum

  1. Aslında resimde görülenden domateste hormon olduğu kanısına varmamız çok yanlış olur. Çünkü bu durumun adı literatürlerde ‘vivipary’ olarak geçmektedir. Bu durum bitki tür ve çeşidine bağlı olarak değişmekle birlikte geç hasattan da kaynaklanabilmektedir. Resimde ise domates meyvesi içinde tohum çilenmiştir.

Bir Cevap Yazın