Hububat alımı, randevu alım sistemi ile yapılacak

0
835
Çukurova’da bereketli hasat

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, ilde 2013 dönemi hububat alımlarının ‘randevu alım sistemi’ ile yapılacağını bildirdi. Müdür Çebi, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü’nün hububat alımını randevu sistemiyle yapacağını, ürün teslim etmek isteyen çiftçilerin randevu alması gerektiğini kaydetti.

Çebi, randevu alınmadan hububat alımı yapılamayacağından üreticilerin mağdur durumuna düşmemeleri için randevu alım sistemi konusuna dikkat etmeleri gerektiğini söyledi. Çebi, “Bu sistemle birlikte ürün sahipleri, TMO’ya arz edecekleri ürünler için www.tmo.gov.tr veya randevu.tmo.gov.tr adreslerinden randevu alabilecekleri gibi TMO şube müdürlüğü ve ajans amirliklerine müracaat etmek suretiyle de randevu alabileceklerdir.” dedi.

Randevuların, taahhütnameli alımların başlanmasıyla birlikte alınabileceğini aktaran Çebi, randevuların, ürün teslim etmek istenilen işyerleri için yapılacağını belirtti. Randevu alma işleminin, gerçek kişiler için TC Kimlik Numarası, tüzel kişiler için Vergi Numarası ile yapılacağını dile getiren Çebi, “Üreticilere, ÇKS’de kayıtlı ürün miktarı kadar randevu verilecektir. ÇKS kaydı olmayan üreticiler sistemden randevu alamayacağından, ÇKS kayıtlarının mutlaka güncellenmesi gerekmektedir. ÇKS’si olmayan kesimler, her bir işyeri için günlük en fazla 250 ton emanet randevusu alabileceklerdir.” diye konuştu.

Çebi, randevuların, işyerlerinin günlük alım kapasitelerine göre verileceğinden, randevu alacak kişilerin getirebileceği ürün miktarı kadar randevu alınması, sistemin işleyişi açısından faydalı olacağını ifade etti. Çebi, “Hizmette kaliteyi artırmak ve üreticilerimizin uzun süre beklemelerini engellemek amacıyla 2013 alım döneminde, tüm ürün alımlarının randevulu olarak gerçekleştirmesi üreticimiz ve çiftçimiz için olumlu bir gelişmedir. Yeni hasat döneminin üreticilerimize hayırlı ve bereketli olmasını dilerim.” ifadelerini kullandı.

haber46

Bir Cevap Yazın