Hububat Pas Hastalıkları

0
1531
Pas HastalığıMALATYA (İHA) – Malatya Tarım İl Müdürü Hamit Aygül, iklimin yağışlı ve nemli olduğu dönemde, sıcaklık değerlerinin de optimum koşullara ulaşmasıyla Hububat Pas Hastalıklar’ının önemli bir risk oluşturduğunu bildirdi.

Tarım İl Müdürü Hamit Aygül, konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, “İlkbahar aylarında iklimin yağışlı ve nemli olduğu dönemde, sıcaklık değerlerinin de optimum koşullara ulaşmasıyla, Hububat Pas Hastalıkları’nın önemli bir risk oluşturması kuvvetle muhtemeldir. Hububat Pas Hastalıkları Buğday Kahverengi Pas, Buğday Kara Pas ve Buğday Sarı Pas Hastalığı olarak tanımlanmaktadır” ifadelerini kullandı.
“Pas Hastalıkları Hububat bitkisinin yaprak, sap ve başaklarında görülmekte olup, etkin mücadele yapılamadığı takdirde üründe büyük oranda verim kayıplarına sebebiyet verilmektedir. Hububat Pas Hastalıkları ile etkin bir mücadele amacıyla İl ve İlçe Müdürlüğümüz elamanları Hububat ekim alanlarında gerekli kontrollerini yapmaktadır. Ancak çiftçilerimizin de kendi hububat ekim alanlarını kontrol ederek hastalık belirtileri gördükleri takdirde il ve ilçe müdürlüklerimize bilgi verdiklerinde, Hububat Pas Hastalıkları ile etkin mücadele yapılacak ve bu hastalıklardan dolayı Hububatta ürün kayıpları önlenmiş olacaktır” diyen Aygül, Hububat Pas Hastalıkları’nda kullanılacak ilaçları reçeteye yazdırmak ve daha geniş bilgi almak için Tarım İl ve ilçe Müdürlükleri’ne başvurulmasını istedi.

Bir Cevap Yazın