Hububat Üreticilerine Hastalık Uyarısı!

0
1234

Septoria Yaprak Leke HastalığıAdana Tarım İl Müdürü Fikret Coşkun, hububat üreticilerini Septoria Yaprak Leke Hastalığı’na karşı uyardı.

Coşkun, “Müdürlüğümüz Bitki Koruma Şubesi tarafından yapılan teknik kontrollerde, hububat alanlarında Septoria Yaprak Leke Hastalığının etkili olduğu görülmektedir. İlimizde 2011 yılı oldukça yağışlı geçmekte olup, buğdayın yetişme sezonu boyunca da sık sık yağmur yağmaktadır. Sıcaklıklar da hastalıklar lehine uygun gitmeye başlayınca Septoria Yaprak Lekesi başta olmak üzere pas ve külleme gibi mantar kökenli hastalıklarda artışlara neden olabilmektedir.” dedi.

Hastalığın bulaşmaya alt yapraklardan başlayıp üst yapraklara doğru çıktığını anlatan Coşkun, “Buğday verimini önemli ölçüde etkileyen yaprağın korunması mücadelede önemlidir. Mantari hastalıklarla mücadele yapılmadığı takdirde hububatta önemli verim kayıplarına neden olabilmektedir. Bu nedenle üreticilerimiz sorunlu hububat alanlarında ruhsatlı bitki koruma ürünleri ile ilaçlı mücadele yapmalıdır. Bilgi için üreticilerimiz müdürlüklerimize başvurabilir.” diye konuştu.

www.adanamedya.com

Bir Cevap Yazın