Hububatta Hasat Dönemi Başladı

0
1310

Kırklareli Tarım Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, geçimini tarımla sürdüren çiftçilerin, 132 bin 800 hektarlık alana buğday, arpa, yulaf ve çavdar ektiğini belirtti.

Kırklareli’nde hububatta dekar başına 300 kilo verim alınmasının beklendiği bildirildi.

Bu alanların tamamının biçerdöver ile hasat edilmesinin beklediğini ifade eden Kırklareli İl Tarım Müdürlüğü, bu yıl dekar başına 300 kilogram verim elde edileceği beklentisi içinde olduklarını kaydetti.

Kırklareli’nde yılda yaklaşık 3 bin 984 ton, ülke genelinde ise 200 bin ton civarında ürünün ekonomiye kazandırılmışolacağını vurgulayan Tarım Müdürlüğü, ”Çiftçilerin büyük emek, zaman ve masrafla üretmiş oldukları ürünlerin en az kayıpla hasat edilmesini sağlamak amacıyla biçerdöver hasat kontrolleri İl ve İlçe Müdürlüklerimizdeki teknik ekipler tarafından etkin bir şekilde yapılmaktadır” dedi.

Tarım İl Müdürlüğü, hasadın başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için gerekli önlemlerin alındığını, bununla ilgili Hasat Tebliği’nin yayınlandığını, il genelinde 1 koordinatör ve koordinatör yardımcısı, merkez ve ilçelerde 31 yetkili kontrolörün görevlendirildiğini ifade etti.

 

KAYNAK: www.kentselhaber.com, www.sciencephoto.com

 

Bir Cevap Yazın