Hububatta Yüzde 4,5 Artış Beklentisi

0
1055
BaşakBURSA (A.A) – Geçen döneme göre 64 milyon ton civarında düşüş gösteren dünya hububat üretiminin, gelecek sezonda yüzde 4,5 artışla 1 milyar 808 milyon tona ulaşacağı öngörülüyor.

AA muhabirinin Uluslararası Hububat Konseyi’nin raporundan aldığı bilgiye göre, Temmuz 2010/Haziran 2011 dönemi dünya hububat üretimi, geçen sezona göre 64 milyon ton düşüşle 1 milyar 730 milyon tona gerileyecek.
Aynı dönemler içinde dünya hububat tüketimi ise 30 milyon ton artışla 1 milyar 791 milyon ton rakamına ulaşacak. Küresel hububat ticareti de Temmuz 2010/Haziran 2011 sezonunda, geçen yıla göre 3 milyon artarak 243 milyon ton civarında gerçekleşecek.
Üretim ve tüketim tahminlerine göre, dönem sonu hububat stoklarının 61 milyon tonluk gerilemeyle 343 milyon tona inmesi bekleniyor. Başlıca ihracatçıların (AB, ABD, Arjantin, Avustralya, Kanada, Kazakistan, Rusya ve Ukrayna) dönem sonu hububat stoklarının ise 57 milyon ton düşüşle 108 milyon tona gerileyeceği tahmin ediliyor.
-GELECEK SEZON ÜRETİM ARTACAK-

Dünya hububat üretiminin Temmuz 2011/Haziran 2012 döneminde, bu sezona göre, yüzde 4,5 oranında artarak, 1 milyar 808 milyon tona ulaşacağı öngörülüyor.
Konsey, gelecek küresel hububat hasadının görünümünün genel olarak olumlu durumunu devam ettirdiğini belirterek, hububat üretiminde belirgin bir iyileşme beklendiğini bildiriyor. Bu artışın özellikle AB, Rusya ve ABD’de olmak üzere birçok başlıca ihracatçı ülkedeki iyileşmeyi yansıttığı belirtiliyor.
Hububat tüketiminin ise aynı dönemlerde yüzde 1,5 oranında yükselişle 1 milyar 818 milyon tona çıkacağı tahmin ediliyor.
Tüketimdeki artışın, endüstriyel sektördeki büyümenin yavaşlayacağı beklentisiyle bu yılki artıştan az olması bekleniyor. ABD’de biyoetanol üretimi için mısır kullanımının bu yılla aynı düzeyde kalacağı öngörülüyor.
-YEMDE MISIRIN FİYAT ARTIŞI BUĞDAYA YARAYACAK-

Temmuz 2011/Haziran 2012 döneminde dünya hububat ticaretinin 4 milyon ton artışla 247 milyon ton seviyelerini göreceği belirtiliyor.
Konsey, gelecek sezonda buğday yüklemelerindeki artışın, yüksek fiyatların yansıması olarak mısır ticaretinde beklenen az miktardaki düşmeyi fazlasıyla dengeleyeceğini açıklıyor.
Üretimdeki yüksek artışa rağmen tüketimi karşılayamayacak olması nedeniyle dönem sonu hububat stoklarındaki azalmanın süreceği öngörülüyor. Buna göre, stokların 9 milyon azalmayla 334 milyon tona inmesi bekleniyor.
Başlıca ihracatçıların dönem sonu hububat stoklarının ise değişmeden 108 milyon ton civarında gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

Bir Cevap Yazın