Hüzmene Kefali Tarih Oldu

0
1236

Hüzmene KefaliEdirne / Dünyanın en lezzetli kefali olan Hüzmene Kefali tarih oldu. Dalyan göllerinin yıllarca sahipsiz bırakılması, göllerin deniz ile bağlantılarının kesilmemesi ve balıkçıya yasak getirilmesi ile Hüzmene Kefali yok oldu.

Göllerde balık kalmadığını ve göl diplerinin bataklığa dönüşmeye başladığını belirten Enez’li balıkçılar, “Kısır çekişmeler, iş bilmezlik, devletin yasaları geç uygulaması Hüzmene Kefalinin sonunu hazırladı” dediler.

 

GÖLLER KADERİNE TERK EDİLDİ
Enez Balıkçılık Kooperatifinin elinden alınan ve özel bir şirkete kiraya verilmesi gündeme geldikten sonra kararı, mahkeme tarafından iptal edilen Enez Dalyan gölleri yaklaşık 4 yıldır kaderine terk edilmiş durumda. Enez Belediyesi tarafından da çalıştırılmak üzere kiralanmak istenen göllerin hukuki durumu belli olmadığı için bir türlü işletmeye açılamadığı belirten Balıkçılar, “Dalyan göllerinden tuttuğumuz Kefal ve diğer balıklar ile geçiniyorduk. Ne olduğunu anlamadık bir anda gölün kiralanması gündeme geldi. Kooperatifin mukavelesi fesih edildi ve o günden bu yana göllere giremiyoruz. Göller açık, şimdi ön tarafta taşlama yapacak ve göl kapatılacakmış. Ama göllerin dibi iyice çamur dolmaya başladı, bir an önce tedbir alınmalı. Devlet göllere kira istiyor, kooperatif veremiyor, birisi geliyor özelleştirmeye kalkıyor. Belediye istiyor vermiyorlar. Arada olan bizlere oluyor” dediler.
LEZZETİ NEREDEN GELİYOR?
Enez’deki Bücürmene Dalyan Gölü’nde yetişen Kefaller, Gölün tabanında bulunan madensel tuzların ve mikroorganizmaları yiyerek besleniyor. Uzmanlar bu besin kaynağının balıklara özel bir lezzet verdiğini belirtiyor. Gölden çıktıktan sonra tatlı su değdirilmeden ve bir çok defa içi alınmadan mangala atılan Hüzmene Kefali, kendi yağı ile pişiyor.

KAYNAK: www.edirnehaber.org

Bir Cevap Yazın