İBB’den sağanak bilançosu

0
579
İBB'den sağanak bilançosu

İBB, İstanbul’da etkili olan sağanak yağış ve fırtınanın bilançosunu açıkladı. Buna göre 389 ağaç devrildi, 296 çatı uçtu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kenti dün akşam saatlerinde etkisi altına alan şiddetli fırtınanın ardından yürütülen çalışmalara ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, İstanbul İtfaiyesinin devrilen 214 ağaç ve 296 çatı uçması olayına, Park Bahçeler Daire Başkanlığının ise devrilen 175 ağaca müdahale ettiği bilgisine yer verildi.

Çengelköy’de fırtınadan devrilen 26 metre boyunda, 126 santimetre çapındaki 176 yaşındaki çınar ağacının tekrar hayata döndürülmesi için Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı özel bir çalışma yürütüyor.

Öte yandan, yağış nedeniyle çöken Şişli Ermeni Mezarlığı’nın istinat duvarının tekrar yapılmasına başlandı. Ekiplerin, enkaz kaldırma işlemini tamamlamasının ardından başlattığı duvar örme çalışmaları devam ediyor.

Ayrıca Büyükşehir Belediye ekipleri kent genelinde su baskınlarına 7 bin 350 personel, bin 194 araç, 417 motopomp ve 786 dalgıç pompası ile müdahale ediyor.

AKOM, İstanbul’da dört ilçe için uyarı yaptı

İstanbul’da bugün aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Hava sıcaklığı ise en yüksek 28 derece olarak hissedilecek. Öte yandan AKOM, Kartal, Pendik, Adalar, ve Tuzla için şiddetli yağış uyarısı yaptı.

İstanbul’da dün akşam saatlerine doğru başlayan ve kenti olumsuz etkileyen sağanak yağış gece de sürdü. Meteoroloji’den yapılan son değerlendirmelere göre kentte bugün de aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

İBB'den sağanak bilançosu

Yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, Marmara’nın güney ve doğusu, Kuzey ve İç Ege, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Batı ve Doğu Karadeniz ile Kırklareli, Tekirdağ, Aydın ve Çorum çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerine kadar Balıkesir, Bursa, Kocaeli, Sakarya ve Yalova çevrelerinde yerel olmak üzere kuvvetli (metrekareye 21-50 kg) olması bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığının kuzey, iç ve batı kesimlerde hissedilir derecede (4 ila 10 derece) azalacağı, diğer yerlerde değişmeyeceği tahmin ediliyor.

Rüzgarın ise genellikle güney ve güneybatı, Orta Karadeniz Kıyıları ile zamanla iç ve batı kesimlerde kuzey ve kuzeybatı yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Batı ve Orta Karadeniz kıyıları ile İç Anadolu’nun kuzeybatısında yer yer kuvvetli (30-60 km/sa) olarak eseceği tahmin ediliyor.

AKOM’dan uyarı

Öte yandan AKOM, Kartal, Pendik, Adalar, ve Tuzla için şiddetli yağış uyarısı yaptı.

Bu ilçelerde yaşayan vatandaşların sel riskine karşı tedbirli olması istendi.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 31
İstanbul: Parçalı çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 28
İzmir: Parçalı çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 30
Adana: Az bulutlu ve açık, zamanla iç kesimleri parçalı bulutlu 35
Bursa: Parçalı çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerine kadar kuvvetli (metrekareye 21-50 kg) olması bekleniyor. 28
Antalya: Az bulutlu ve açık, zamanla iç kesimleri parçalı bulutlu 34
Samsun: Parçalı bulutlu 29
Trabzon: Parçalı, yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinde iç ve dağlık kesimleri ile gece saatlerinden sonra il geneli yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 31
Erzurum: Az bulutlu ve açık 33
Diyarbakır: Az bulutlu ve açık 40

Bir Cevap Yazın