İçişleri Bakanlığı Açık Alanda Sigara içmeyi Kısıtladı

1
2952
İçişleri Bakanlığı Açık Alanda Sigara içmeyi Kısıtladı
Koronavirüs pandemisiyle mücadele için alınan yeni bir karar ile sokakta sigara içilemeyecek. Bakanlık, özellikle vatandaşların yoğun olarak bulunduğu cadde ve sokaklarda ve belirlenen yerlerde sigara içilemeyecek.

İçişleri Bakanlığı, koronavirüs pandemisiyle mücadelede yeni bir adım attı. Bu adım ile birlikte bakanlığın hedefinde sigara tüketimi bulunuyor. Sigara kullanan kişilerin, bu amaçla maskelerini çene altına indirmesi ve yanlış maske kullanımında bulunması bakanlığı harekete geçirdi.

Bakanlık bu amaçla valiliklere bir ek genelge gönderdi. Genelgeye göre yarından itibaren tüm illerde, özellikle vatandaşların yoğun olarak bulunduğu, valiliklerin ve kaymakamlıkların duyuracağı cadde ve sokaklarda (özellikle trafiğe kapalı olanlarda), belirlenen mekanlarda ve toplu taşıma durakları gibi alanlarda sigara içmek yasak olacak.

Açık alanda sigara yasak

İçişleri Bakanlığı Açık Alanda Sigara içmeyi Kısıtladı

Genelgede, koronavirüsün toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından risk oluşturduğu, sosyal izolasyonun temin edilmesi, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol amacıyla tedbirler alındığı hatırlatıldı. Tüm ülkelerde son dönemde koronavirüs yayılım hızının çok ciddi şekilde arttığı ve salgınla mücadelede birçok yeni tedbir kararları alınarak uygulamaya geçildiği belirtildi.

Genelgede kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlikmaske ve mesafe kurallarına ek olarak,

İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca alınması gereken yeni ek tedbirler sıralandı:

1. Daha önce valiliklere gönderilen genelge ile meskenler hariç olmak üzere tüm alanlarda (kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, işyerleri, fabrikalar vb.) herhangi istisna olmaksızın maske takma zorunluluğu getirilmişti. Ancak özellikle vatandaşların kalabalık şekilde bulunduğu/bulunabileceği cadde, sokak, park ve bahçeler gibi yerlerde sigara içtiğinden bahisle bazı kişilerin maskelerini çıkardıkları, aşağıya indirdikleri, doğru şekilde kullanmadıkları görüldü. Solunum yoluyla kolayca bulaşabilen Koronavirüs salgınının yayılımının önlenmesi için maske kullanımında sürekliliğin sağlanması son derece önem taşıyor.

Bu nedenle maskenin doğru ve sürekli şekilde kullanımını temin amacıyla 12 Kasım 2020 tarihinden itibaren tüm illerde vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu/bulanabileceği cadde ve sokaklar (özellikle trafiğe kapalı olanlar), ihtiyaç duyulan meydanlar ve toplu taşıma araç durakları gibi alanlarda/bölgelerde sigara içme yasağı getirilecek.

2. Yine daha önce illere gönderilen genelge ile 65 yaş ve üzeri vatandaşların sokağa çıkmalarına yönelik uygulamanın il bazlı yapılacak analizlere (hasta ve temaslı kişi sayısı, ağır hasta, yatan hasta sayıları ve 65 yaş ve üzeri hastaların bu kategorilerdeki oranı vb.) göre İl Hıfzıssıhha Kurullarınca belirlenmesi gerekiyordu. Bu doğrultuda Valilerce; koronavirüs salgınının illerindeki seyri anlık olarak takip edilerek, hasta ve temaslı kişi, ağır hasta, entübe, vefat sayıları ile 65 yaş ve üzeri hastaların bu kategorilerdeki oranında yaşanan artış trendlerine göre 65 yaş ve üzeri vatandaşların gün içerisinde saat 10.00­-16.00 arasında sokağa çıkabilmelerine, bu saatler dışında sokağa çıkmamalarına dair kısıtlamaya gidilmesi yönünde karar alınacak.

Son dönem gelişmelerine bağlı olarak alınan/alınacak kararlar belirli aralıklarla gözden geçirilerek belirtilen kriterlerde iyileşme sağlanması durumunda ise kısıtlama aynı usulle kaldırılacak.

1 Yorum

Bir Cevap Yazın