İftar sofraları israf sofralarına dönüşmemeli

0
1248
ramazan sofralari israf sofrasina donusmemeli
ramazan sofralari israf sofrasina donusmemeli

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, başkanlık olarak bu yıl Ramazan ayının temasını ‘Helal Kazanç, Helal Lokma’ olarak belirlediklerini açıkladı.
Ramazan coşkusunun asla bir eğlence, şatafat ve gösteriye dönüşmemesi gerektiğini belirten Görmez, “Müminlerin bu ayda yaşayacakları coşku ibadetin coşkusudur. İbadetle neşelenen gönüller müminler arasındaki muhabbeti de pekiştirmelidir. Yoksa Ramazanın coşkusu son zamanlarda ortaya konulduğu şekliyle bir eğlence, şatafat ve gösteriye dönüşmemelidir. İftar sofraları israf sofralarına dönüşmemeli.” diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Ramazan ayının teması ‘Helal Kazanç, Helal Lokma’nın tanıtım toplantısına katıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı Binası’nda gerçekleştirilen toplantı Başkanlık vaizlerinden Bahadır Okumuş’un Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Bugün İslâm dünyasında ‘Ramazan ile değişmekle, Ramazan’ı değiştirmek’ arasında gidip gelen yeni bir takdim formunun dikkat çektiğini belirten Görmez, “Oysa aslolan ve doğru olan Ramazanla değişmektir. Ramazan ile nefislerimizi değiştirmektir. Ramazan bütün imtihan süreçleriyle bize bu imkânı sunar. Ramazanda değişmek, onun etkili manevî ortamında değişimi gerçekleştirmek, murâd-ı ilahrye uygun birer kul olarak bu sınavlardan geçmek her bir Müslüman için kuşkusuz en büyük bahtiyarlıktır. Hâl böyleyken bu ayda değişmek gibi gerçek ve derinlikli bir amaca uygun hareket etmek yerine, onu değiştirmeye kalkışmak doğru değildir.” diye konuştu.

haber724

Bir Cevap Yazın