Iğdır da çiftçilere 20 bin fidan dağıtıldı

0
1148

İncir FidanıIğdır Tarım İl Müdürlüğü, 74 çiftçiye 20 bin 400 sertifikalı meyve fidanı dağıttı. Iğdır yöresinde meyveciliği geliştirmek amacıyla tarım il müdürlüğünün hazırladığı proje kapsamında kaynağı il özel idaresi tarafından sağlanan 20 bin 400 sertifikalı fidanın dağıtımı yapıldı.

Iğdır Tarım İl Müdürlüğü Çiftçi Eğitimi ve Yayım Şube Müdürlüğü’nde yapılan fidan dağıtımına Vali Amir Çiçek, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ahmet Güneş, Tarım İl Müdürü Mehmet Nuru Turan ve çiftçiler katıldı.

Vali Amir Çiçek, 2004 yılından bu yana İl Özel İdaresi tarafından aktarılan kaynak ile Iğdır’da tarımı geliştirmek amacıyla her yıl fidan dağıtımı yapıldığını belirterek, bu yıl da sertifikalı meyve fidanlarını çiftçilere ulaştırdıklarını ifade etti. Iğdır’ın bir tarım-sanayi şehri haline getirilmesi gerektiğini belirten Vali Çiçek, “Tarımda sanayileşmeyi başaran bir ilin, ürettiği ürünlerinde pazarlama sıkıntısı olmayacaktır. Bunun yanında Iğdırımızın pazar olarak bir avantajı daha var. Bu da üç ülkeye sınır olmasıdır. Burada bilimsel tarımcılık geliştirilmesiyle uluslararası alanlara ürünlerimiz pazarlama yolunu açacaktır. Yağmurun da yağdığı bu günde dağıttığımız bu fidanların çiftçilerimize bereketli getirmesini diliyorum.” dedi.
Geri ödemeli şartı ile 20 bin 400 elma fidanının dağıtıldığı, Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı olan 74 çiftliye, ayrıca Tarım Bakanlığı’nın dekar başı 150 TL meyvecilik desteğinden yararlanacağı bildirildi.

(Cihan)

Bir Cevap Yazın