Iğdırda Kinoa Bitkisi

0
1528
igdir-da-kinoa-bitkisinden-verim-alindi
Iğdır’daki deneme sahalarına ekilen, astronot gıdasının ham maddesi olarak bilinen kinoadan verim alındı.

Iğdır’daki deneme sahalarına ekilen, astronot gıdasının ham maddesi olarak bilinen kinoadan verim alındı.

Atatürk ve Iğdır üniversitelerinin deneme sahasına ekilen, astronot gıdasının ham maddesi olarak bilinen kinoa, boy vererek ilk hasada hazır hale geldi.

Güney Amerika kökenli bitkinin Iğdır’da ekilen 25 farklı çeşidinden verim elde edildi. Özellikle tuzlu toprakta yetiştirilen kinoanın boyu, 2 aya yakın süreçte bir metreyi geçti.

Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Tan, Melekli beldesindeki ekim sahalarında yaptığı incelemenin ardından, kinoanın Türkiye’de de yetiştirilmesi amacıyla Iğdır Üniversitesi ile ortak proje geliştirdiklerini söyledi.

Projeyle, yurtdışından bitkinin 25 farklı çeşidini temin ettiklerini anlatan Tan, ülke ve bölgenin yapısına uygun kinoa çeşitlerini belirlemeyi hedeflediklerini bildirdi.

Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Süleyman Temel ise ilk ekimin 29 Mart’ta yapıldığını kaydederek, “Bitkinin yetiştirilmesinde bir kıraç bir de sulu sistemi uyguladık. İyi verim aldık, boyları neredeyse 1 metreyi aştı” değerlendirmesinde bulundu.

kaynak:GençTarım

Bir Cevap Yazın