İklim Ağlattı, Tarsim Güldürdü

0
1245

Tarsim Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ramazan KADAKT.C. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve Tarım Sigortaları Havuzu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ramazan Kadak, geçtiğimiz günlerde ülkemizde yaşanan dolu ve don olayları ile tarım sigortasının önemini bir kez daha vurguladı.

T.C. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve Tarım Sigortaları Havuzu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ramazan Kadak, geçtiğimiz ay ülkemizde gerçekleşen dolu ve don olaylarının tarımsal faaliyetleri olumsuz etkilediğini ve tarım sigortası yaptırmayan üreticiyi mağdur ettiğini belirtti.

Özellikle Antalya’da ki seralarda büyük yıkıma neden olan dolu ve çok sayıda ilimizde meyve üretimine kısmi de olsa zarar veren don olaylarından sonra alınan hasar ihbarlarının anında değerlendirmeye alındığını ve ilgili bölge koordinatörlüklerinin felaketlerden zarar gören bölgelerde incelemelerde bulunduklarını sözlerine ekleyen Kadak; “Bu sene meyvelerin çiçek dönemi de don teminatı kapsamına alındı ve bu dönemde zarar gören çiftçilerimizi şimdi belirliyoruz daha sonra hasat öncesi yapılacak verim tespitleri ile zarar miktarları belirlenecek ve tazminat ödemeleri yapılacak, biz TARSİM olarak çiftçinin hep yanındaydık, bundan sonra da onları mağdur etmemek ve haklarını korumak için yanlarında olacağız” dedi.

2010 YILINDA DA HASAR ÖDEMELERİNDE EN BÜYÜK PAY DOLU VE DON HASARLARINA AİT…

Bitkisel Ürün Sigortaları’nda 2010 yılı hasar ödemelerinde en büyük payın %58’lik oranla “dolu” hasarı olduğuna dikkati çeken Kadak, “dolu” hasarını sırasıyla, “don”, “fırtına”, “sel-su baskını”,”yangın” gibi hasarların takip ettiğini, en çok hasar ödemesi yapılan ürünlerin; sırasıyla üzüm, buğday, fındık, elma, arpa ve kayısı olduğunu bildirdi. Çiftlik Hayvanları Sigortaları ile ilgili hasar ödemelerinde ise en büyük payın süt sığırlarında çeşitli nedenlerle hayvanın kaybı veya mecburi kesime sevki ile yavru ölümlerinden oluştuğunu belirtti.

Bir Cevap Yazın