İklim Değişikliği İçin Tarihi Sözleşme İmzalandı!

0
784
İklim Değişikliği İçin Tarihi Sözleşme İmzalandı!

Paris’te iki haftadır devam eden 21. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’nda, 196 ülkenin onayıyla küresel ısınmanın sonunu getirecek tarihi sözleşme imzalandı.

Fransa’nın başkenti Paris’te iki haftadır devam eden 21. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı (COP21), dün tarihi bir anlaşmaya evsahipliği yaptı. İklim değişikliği ile mücadele için imzalanan sözleşmenin küresel ısınmanın sonunu getirmesi hedefleniyor.

İklim Değişikliği Sözleşmesi 196 Ülkenin Oybirliği ile Kabul Edildi

Kyoto Sözleşmesi‘nin ardından dünyanın iklim değişikliği ile mücadele konusunda mutabakat sağladığı ikinci metin olan Paris Anlaşması, Amerika gibi büyük ve rerah düzeyi yüksek olan ülkelerinin yanı sıra küçük ada ülkelerinin de yer aldığı 196 ülkenin oybirliği ile kabul edildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’nın “tarihi” olarak nitelendirdiği İklim Değişikliği Sözleşmesi, küresel ortalama sıcaklık artışının 2100 yılına kadar 1,5 ile 2 santigrat derecenin arasında sınırlandırılması, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine karşı hazırlıklı olunması, gelişmekte olan ülkelerin bu alanda mücadele için yılda en az 100 milyar dolar fon aktarması, ülkelerin karbon salınımını azaltması ve sera gazları emisyonunu azaltan çevreci ve sürdürülebilir ekonomilerin desteklenmesi gibi maddelerle ön plana çıkıyor.

İklim Değişikliği İçin Tarihi Sözleşme İmzalandı!

Anlaşma kapsamında her bir devletin önümüzdeki yıllar boyunca emisyonu azaltmak için kendi planlarını yapacak. Ayrıca 2020 emisyon standartları bütün devletler tarafından ortaklaşa bir şekilde güncellenecek ve daha sonraki her beş yıl boyunca bu standartlar daha da sık hale getirilecek.

ABD Başkanı Obama‘da İklim Değişikliği sözleşmesi hakkında Twitter üzerinden “Bu devasa. Neredeyse dünyanın her ülkesi Paris Anlaşması’nı imzaladı. Amerikan liderliğine teşekkürler” açıklamasını yaptı. Tahmin edilenden çok daha kapsamlı olan sözleşmenın imza töreninin ise 2016 yılı başında BM Genel Sekreterliği’nde yapılması bekleniyor.

Kaynak: shiftdelete.net

Bir Cevap Yazın