Ilıman iklim kuşağındaki en büyük Geofit Bahçesi açıldı

0
995
Ilıman iklim kuşağındaki en büyük Geofit Bahçesi açıldı

Dünyanın ılıman iklim kuşağındaki en büyük ve Türkiye’nin tek Geofit Bahçesi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Ekeri’in katıldığı bir törenle Yalova’da hizmete girdi.

2012 yılında temeli Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker tarafından atılan ve toplamda 20 bin metre kare alan üzerine kurulan Dünyanın ılıman iklim kuşağındaki en büyük, Türkiye’nin ise ilk ve tek Geofit Bahçesi Yalova’da törenle açıldı.

Türkiye Geofit Bahçesi adı verilen bahçenin açılışına Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’de katıldı.
Törenin açılış konuşmasını yapan TAGEM Genel Müdürü Doç.Dr. Masum Durak, “Sürdürülebilir bir kalkınmanın motoru AR-GE çalışmalarıdır. Ülkemizde AR-GE’ye ayrılan pay son yıllarda yüzre 1’lere yükseldi. 2023 yılında bu payın yüzde 3’e çıkartılması hedefleniyor. Bugün biyolojik çeşitliliğin korunması adına tarihi bir gün yaşıyoruz” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ise konuşmasının ilk bölümünde Geofit bahçesi ile ilgili bilgiler verdi. Eker, “Bizim ekoloji perspektifimizi de, tabiat anlayışımızı da, Tabiatı koruma anlayışımızı da ortaya koyan güzel bir proje için bugün Yalova’dayız. Biz bununla kalmadık. 3 tane tohumun ve tabiatın korunması ile ilgili 3 çok önemli projeyi hayata geçirdik. Hepsinin tasavvuru da hamdolsun bize ait. Projelendirilmesi de bize ait. Temelini atıp tamamlamak da bize nasip oldu. Bunlardan birisi Dünya’nın 3’ncü Tohum Gen Bankasını Ankara’da kurduk. Türkiye Coğrafyasında bulunan 117 bin tohum çeşidini burada saklıyoruz. 2010 yılında hizmete açtık. Yine ılıman iklimi kuşağında yer alan en büyük Geofit Bahçesini de Yalova’da açıyoruz. 350 bin kilometre mesafe kat edilerek ülkemizdeki Geofitleri topladılar. 10 milyon TL’nin üzerinde yatırım yapıldı. Burası bu konu ile ilgili araştırma ve geliştirme faaliyetleri yapacak gerek üniversite öğrenci ve öğretim üyeleri, bilim insanları gerekse endüstri ile ilgili araştırıcılara açık olacak” diye konuştu.

Konuşmanın ardından emeği geçenlere plaketlerini takdim eden Bakan Eker’e ise Yalova Valisi Selim Cebiroğlu bir sürpriz yaptı. Geofit Bahçesinde geliştirilen ve, “Eker” adı verilen bir tür soğanlı bitkini fotoğrafı bakan Mehdi Eker’e takdim edildi.

Ardından Geofit Bahçesinin açılışını gerçekleştiren Bakan Mehdi Eker protokol mensupları ile birlikte bahçeyi gezerek bitkiler hakkında bilgiler aldı.
Eker, Yalova’da açılışını gerçekleştirdiği Türkiye Geofit Bahçesi’ni gezdikten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, burasının alanında dünyada ılıman iklim kuşağında en zengin tesisi olduğunu bildirdi.

Endemik soğanlı süs bitkilerinin muhafazaya alındığı ve ıslah çalışmalarının yapıldığı bir alanda bulunduklarını belirten Eker, “Biz burayı Türkiye’nin biyoçeşitliliğinin korunması çerçevesinde düşündük. 11 ay evvel temelini attık. Bugün de açılışını yaptık. Burada 6 civarında sera var” ifadesini kullandı.

Tesisten, Ar-Ge çalışması yapanlar, bilim insanları, üniversiteler, çiçekçilikle uğraşan üreticilerin yararlanacağını anlatan Eker, çiçekçilik sektörünün dünyada milyarlarca dolarlık pazara sahip bir faaliyet alanı olduğunu vurguladı. Eker, şöyle konuştu:
“400 sene önce Hollandalılar Anadolu’dan, İstanbul’dan atlı arabalarla soğanlı süs bitkisi olan laleyi alıp götürdüler ve bugün dünyada lale piyasası ve onların bugün geliştirip sattıkları çiçeklerden, dünya onların ne kadar para kazandığını biliyor. Amsterdam Çiçek Borsası bugün bu manada dünyanın en büyük, en önemli merkezlerinden biri. Bunların çoğunun ana vatanı Anadolu. Anadolu’da tespit edip kayıt altına aldığımız 4 bin çeşit endemik bitki var. Başka bir bölgede olmayan, mesela Amasya lalesi çok nadide bir bitki. Birkaç yüz senedir yok, kaybolmuş. Londra’ya götürmüşler İngiltere’ye, orada da araştırdık hiçbir tane bile örneğine rastlayamadık. Şimdi kalanları toplayalım, muhafaza altına alalım, koruyalım ve bunlar bize mal olsun, kaydımızda kontrolümüzde olsun, olsun ki bir zarar gelmesin. Bu araştırma merkezinin, geofit bahçesi diyoruz ama burası Ar-Ge merkezi. Bunu kurmamızın altındaki sebep bu. Anadolu coğrafyasında bütün değerli bitkilerin toplanması muhafaza altına alınması, kaydedilmesi ve ıslah edilmek suretiyle bunların çoğaltılmasının sağlanması, bununla da üretime daha çok katkı sağlayacak şekilde bir ticari ürüne dönüştürülüp dünya pazarlarında Türkiye adına, Türkiye’nin üreticileri, yetiştiricileri, çiftçileri, tüccarları bunları değerlendirsin, bunlardan ekonomik olarak daha yüksek bir ekonomik gelir elde etsin diye. Bu merkezi kurmamızın nedeni bu.”

10 Milyon TL’nin üzerinde bir yatırımın yapıldığı Geofit Bahçesinde 450 m2 Geofit Sergileme alanı, 500 m2 Alpin Sera, Bin 118 m2 Çoğaltma ve Yetiştirme seraları, 500 m2 idari bina, 17 bin 400 m2 Açık Geofit Bahçesi, 2 bin 600 m2 Kapalı Alan yer alıyor.

Bir Cevap Yazın