İncir Üreticinin Yüzünü Güldürdü

0
998
İncir Üreticinin Yüzünü Güldürdü

Mersin’in Mut ilçesinde kilosu 2,5 ile 3 TL arasında değişen incir, üreticinin yüzünü güldürdü.

İlk hasadı yapıldığında 6 liradan alıcı bulan incirin, şu an 2,5 ile 3 lira arasında değişen fiyatlarla satıldığını belirten üreticiler, “İncir fiyatları geçen yıllara oranla bu yıl çok iyi. Emeğimizin karşılığını fazlasıyla alıyoruz” dediler.

Bu yıl incirden para kazandıklarını belirten Mustafa Yıldız, “İncir hasadının sonlarına yaklaşmamıza rağmen fiyatı 2,5 ile 3 liradan alıcı buluyor. Bu da biz çiftçileri sevindiriyor. İncirden bu yıl para kazanıyoruz” dedi.

Mut İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Levent Abaş, bu yıl mevsimlerin iyi gitmesi nedeniyle verim ve kalitesi artan incirin üreticiyi sevindirdiğini söyledi. Sofralık incir üretiminin ilçeye büyük avantaj sağladığını belirten Abaş, “İlçemizde yaklaşık 20 bin 650 dekar incir ekili alan bulunuyor. Yaklaşık 3 bin aile incirden elde ettikleri gelirle geçimlerini sağlıyor. Bu yıl 7 bin ton rekolte bekliyoruz” diye konuştu.

Mut Belediyesi Toptancı Hali Sebze Meyve Komisyoncular Derneği Başkanı Mehmet Ali Acar ise, özellikle Mut incirinin tadı ve görüntüsüyle ön plana çıktığını belirterek, “İncir fiyatları bu yıl çok iyi. Kaliteli incir üreten üreticimiz emeğinin karşılığını fazlasıyla alıyor. Sezonun bu şekilde tamamlanması halinde incir üreticisi karlı bir sezonu geride bırakacak” dedi.

Diğer üreticilerimizde inşallah incir üreticileri gibi fiyat konusunda memnun olurlar. Üreticilerimiz emeklerinin karşılığını aldıkları zaman yaptıkları işten mutlu oluyorlar… mutlu üreticiler işini severek ve isteyerek yaptıkları zaman tarımsal üretimimizin artıcağını ve gelişeceğini düşünüyorum

Bir Cevap Yazın