İncir Üreticisine Dikim ve Budama Uyarısı

0
1037
İncir Üreticisine Dikim ve Budama Uyarısı

İncir Üreticisine Dikim ve Budama UyarısıErbeyli İncir Araştırma İstasyonu’ndan incir üreticisine yapılan uyarıda yeni sezon için fidan dikim ve budama işlemlerinin Şubat ayı içerisinde tamamlanması gerektiği belirtildi.

İncir üretiminde 2012 sezonuna girilmeden önce ağaçlarda budama işlemlerinin Şubat ayı içerisinde tamamlanması gerektiğini ifade eden Erbeyli İncir Araştırma İstasyonu Müdürü Ramazan Özkan, “Genç ağaçlar şekil verilmesi, yaşlı ağaçlar ise şeklin devam ettirilmesi amacıyla budanır. Dikimden ağaç ürüne yatana dek ağacın iskeletini oluşturmak amacıyla, istenilen yükseklikte, düzgün, dalları orta sıklıkta, çok sayıda ürün verebilecek sürgünlere sahip tacı olan bir ağaç oluşturmak üzere yapılır. Kuvvetli büyüyen ağaçlar hafif zayıf büyüyen ağaçlar ise kuvvetli budanmalıdır. Genel olarak kurutmalık incirde dikimden itibaren 75-100 santimetreden fidanın tepesinin alınması ve 3-4 yıl süre ile taç oluşturmak üzere sert budama önerilmektedir. Yanlış budama sonucu, dal ve meyvelerde güneş yanıklıkları ortaya çıkar, verim ve kalite düşer. Daha sonraki yıllarda, aralama şeklinde budama yapılmalı, ağacın şeklini Bozan eğri dallar çıkarılmalıdır. Budama sonucu oluşan yara dokuları, aşı macunu ile mutlaka kapatılmalıdır. Budamada kullanılan malzemelerin tümü bir ağaçtan diğerine geçildiğinde dezenfekte edilmelidir” dedi.

İncir yetiştiriciliğinde yeni bahçe oluşturmak isteyen üreticilerin fidan dikimlerinin de Şubat ayı içerisinde yapması gerektiğine değinen Özkan, “İncir bahçelerinde toprak işlemeden amaç özellikle toprağın havalanmasını sağlamak, su muhafazasını en iyi şekilde yapmak, bahçeyi yabancı otlardan arındırmak ve hasada hazırlamaktır. İncir bahçeleri sonbaharda 1 ve ilkbaharda 2 olmak üzere yılda en az üç kez sürülmelidir. Sonbahar toprak işlemesi diğer iki toprak işlemesine göre daha derin yapılır. Ancak kök yaralanması yönünden derinlik 20 santimetreyi geçmemelidir. İlkbahar toprak işlemesi derinlik bakımından birinci işlemede 15 santimetreyi, üçüncü işlemede 10 santimetreyi geçmeyecek şekilde olmalıdır” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Bir Cevap Yazın