İngiltere’de IVF tüp bebek yöntemi tanıtıldı

0
776
İngiltere'de IVF tüp bebek yöntemi tanıtıldı

İngiltere’de üç ebeveynin bir bebek sahibi olmasını sağlayan yeni bir tüp bebek (IVF) yöntemi tanıtıldı ve bu yöntem İngiltere parlamentosu tarafından da onaylandı. İki kadının yumurtaları ve bir erkeğin spermlerinin kullanılacağı tekniğin asıl amacı, ölümcül mitokondriyal hastalıkların önüne geçmek.

Her 6,500 bebekten biri, ciddi bir mitokondriyal hastalıkla doğuyor. Mitokondriyal hastalıkla doğanlar enerji eksikliği nedeniyle vücut fonksiyonlarını yerine getiremiyor. Bu da kas güçsüzlüğü, körlük, kalp yetmezliği ve hatta ölüme yol açabiliyor.

Hastalık, hücrelerde hareketi ileten kısımların zarar görmesi nedeniyle ortaya çıkıyor. Mitokondriya, yalnızca annelerden çocuklara geçiyor.

Mitokondriyanın kendine özgü bir DNA’sı bulunuyor. Bu nedenle söz konusu teknikle dünyaya gelen bir bebek, her üç kişinin de DNA’sını taşıyor olacak.

Bazı gruplar söz konusu uygulamaya dair etik endişelerini dile getiriyor. Tepki gösterenlerden bir kısmı, bu uygulamanın insanlarda yarattığı genetik değişimlerin istenmeyen sonuçlara yol açabileceğini söylüyor.

Bir yandan da bu gelişme, ‘özel tasarım’ bebeklerin hatta bebek tasarımcılığı gibi mesleklerin önümüzdeki 10 yılda ortaya çıkabileceğine işaret ediyor.

Bir Cevap Yazın