İngiltere’yi hedef pazar seçen zeytinciler tanıtım atağına başlıyor

0
913
İngiltere'yi hedef pazar seçen zeytinciler tanıtım atağına başlıyor

Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK), sofralık zeytin ihracatında hedef pazar olarak belirlediği İngiltere’ye yönelik tanıtım çalışmalarına hız veriyor

ZZTK, Londra’da 17-20 Mart 2013 arasında düzenlenecek The International Food&Drink Event 2013’te Türk sofralık zeytinini tanıtacak. Komite, bu fuara ikinci defa katılıyor.

ZZTK Başkan Vekili Davut Er, yaptığı açıklamada Türkiye’nin en çok sofralık zeytin ihraç ettiği ülkeler listesinde altıncı sırada yer alan İngiltere’ye, 2012 yılında 3 milyon 675 bin dolarlık ihracat yapıldığını kaydetti. Şu anda 450 bin ton seviyesindeki rekoltenin, dört beş yılda 1 milyon 200 bin tona ulaşmasını beklediklerini, bunun da güçlü bir ihracatla eritilebileceğini söyledi. İngiltere’ye geçen sene 1 milyon 399 bin kg. sofralık zeytin ihraç edildiğini aktaran Başkan Vekili Er, “2000 yılından sonra zeytin ağacı varlığını 90 milyondan 170 milyon adete çıkaran Türkiye, önümüzdeki dört beş yıllık süreçte zeytinyağı üretiminde dünya ikincisi, sofralık zeytin üretiminde ise lider olmayı hedefliyor. Bu üretimi sadece iç piyasayla tüketmemiz mümkün değil, ihracatta da çok güçlü olmamız gerekiyor. İngiltere pazarında konumumuzu güçlendirmek istiyoruz. İngiltere, zeytin üreticisi olmayan ancak yıllık 30 bin ton sofralık zeytin tüketen bir ülke. Burada yürüteceğimiz tanıtım çalışmalarıyla yüzde 4 civarındaki pazar payımızı yüzde 25 seviyesine çıkarmayı hedefliyoruz. Food&Drink Event 2013, bu hedefe ulaşmamıza büyük katkı sağlayacak.” diye konuştu.

‘ZEYTİNYAĞINDA AB’DEN KOTA İSTİYORUZ’

Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB)’ne zeytinyağı ihracatında ton başına bin 300 euro gümrük vergisi uygulandığını hatırlatan ZZTK Başkan Vekili, şöyle devam etti: “İngiltere’ye, AB ülkesi olduğundan dolayı Türk zeytinyağı ihraç edemiyoruz. Sadece vergisiz olarak Türk sofralık zeytini satabiliyoruz. Türk zeytinyağına kota alıp vergisiz olarak İngiltere ve bütün AB üyesi ülkelere ihracat hedefliyoruz. Dünyanın en büyük zeytin ve zeytinyağı pazarı olan AB’den daha fazla pay almak istiyoruz. Bu konuda nelerin yapılabileceği hususunda Ekonomi Bakanlığı ile bilgi alışverişimiz en üst seviyede devam edecek.” Zeytin ihracatı konusunda hedef pazar olarak seçtikleri İngiltere’de kalıcı olabilmek için istikrarlı hammaddeye ve desteklerin artmasına ihtiyaçları olduğunu dile getiren Davut Er, şartların oluşması halinde Türkiye’nin sofralık zeytin ihracatındaki artışın devam edeceğini söyledi.

ZZTK’nin 2013 yılında katıldığı ilk fuar, Food&Drink Event 2013 olacak. Onun dışında Brezilya’nın Sao Paulo şehrinde 6-9 Mayıs 2013 arasında Feira Apas 2013, Almanya’nın Köln şehrinde 5-9 Ekim 2013 arasında Anuga, Şanghay’da 13-15 Kasım 2013 arasında Şanghay Gıda ve Teknolojileri, Kuzey Irak’ta 18-21 Kasım 2013 arasında Erbil Gıda ve Teknolojileri, Hong Kong’da 5-7 Aralık 2013 arasında Asya EXPO fuarlarında da Türk zeytin ve zeytinyağı tanıtılacak.

haber46

Bir Cevap Yazın