İş fikri olana TÜBİTAK fırsatı

0
877
İş fikri olana TÜBİTAK fırsatı

TÜBİTAK iş fikri olup da hayalini gerçeğe dönüştüremeyenlere fırsat sunuyor.

Bu kapsamda iş fikri olanlara TÜBİTAK tarafından ticarileşmesi için eğitim, iş rehberi ve 100 bin lira sermaye desteği verilecek. Girişimcilerin 550 bin lira bütçeli projeleri ise yüzde 75 oranında desteklenecek.
Girişimciler, 3 Haziran’a kadar TÜBİTAK’a iş fikri başvurusunda bulunabilecek. Geçen yıl 119 girişimciye 100 bin lira sermaye desteği veren TÜBİTAK, dönemle birlikte girişimcilerin hayallerini gerçeğe dönüştürmeye devam edecek.

Bu yıl da yapılacak olan ‘1512 Girişimcilik Aşamalı Destek Programı’ 4 aşamadan oluşuyor. Programın ilk aşamasında girişimci adayları iş fikrini TÜBİTAK’a sunuyor. Seçilen fikirlere iş planı hazırlatılıyor.

İkinci aşamada ise iş planları değerlendiriliyor. TÜBİTAK’ın desteklemeye uygun bulduğu iş planları için girişimci adayının kuracağı sermaye şirketine 100.000 TL’ye kadar geri ödemesiz tekno girişim sermaye desteği ve firmaya özel iş hayatında deneyimli bir iş rehberi sağlanıyor. Bu destekle ön taslak hazırlanıyor.

Üçüncü aşamada ise geliştirilen taslaklar değerlendiriliyor ve daha fazla Ar-Ge çalışması yapması gereken firmaların, bütçesi 550.000 TL’ye kadar olan projeleri ‘TÜBİTAK 1507 KOBİ Ar-Ge Başlangıç Destek Programı’ ile yüzde 75 oranında destekleniyor.

Son aşamada da TÜBİTAK tarafından, proje taslaklarının ticarileştirilmesine yönelik proje pazarlarının düzenlenmesi, girişim sermayesi firmalarıyla bağlantıya geçilmesi gibi çeşitli faaliyetler gerçekleştiriliyor.

Programın birinci aşaması olarak iş fikri başvuruları online olarak alınmaya başladı. 2013 yılı takvimine göre girişimciler 3 Haziran Pazartesi mesai bitimine kadar başvuru yapabilecek. Çağrı kapsamında herhangi bir konu ayrımı gözetilmeksizin, tüm teknoloji alanlarından teknoloji odaklı iş fikri başvuruları kabul edilecek.

İlk kez geçen yıl başlatılan programın başvuru şartlarında bu yıl bazı değişiklikler yapıldı. Buna göre girişimci adaylarının başvuru tarihinde 45 yaşından gün almaması gerekiyor. Programa üniversite mezunları ile yüksek lisans veya doktora öğrencileri de başvurabilecek. Doktora sahibi adaylarda ise yaş sınırı aranmıyor ancak doktorasını son 5 yıl içinde almış olması gerekiyor. Ayrıca girişimci adaylarının başvurunun yapıldığı tarihte herhangi bir işletmenin ortaklık yapısında bulunmaması şartı aranıyor.

Geçen yıl Haziran ayında başlatılan ‘1512’ programına 745 iş fikri başvurusu yapıldı. Girişimci adaylarından 360’ı iş planlarını zamanında hazırlayarak ikinci aşamaya başvurdu. Yapılan değerlendirmede 119 girişimci şirket kurulumunu tamamlayarak 100 bin lira sermaye desteği almaya hak kazandı. Desteklenmesi uygun bulunan iş planlarının yüzde 34’ünü bilişim teknolojileri, yüzde 22’sini elektrik-elektronik, yüzde 17’sini biyoteknoloji, tarım, çevre ve gıda, yüzde 11’ini ulaştırma, savunma, enerji ve tekstil, yüzde 10’unu makina-imalat, yüzde 6’sını ise malzeme, metalürji ve kimya alanları oluşturdu.

Bu yıl da gerçekleştirilecek bu teşvik programı sayesinde iş fikri olan ancak bunu gerçekleştirmeye maddi gücü yeterli olmayan girişimciler, verilen destekle fikirlerini uygulamaya koyma fırsatı bulacak.

Bir Cevap Yazın