iscileri_zehirleyen_fabrikaya_jet_ceza

Gebze’de bir sanayi bölgesinde 60 işçinin zehirlenmesine neden olan boya fabrikasına jet ceza geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kocaeli’ni tedirgin eden fabrikaya 507 bin 981 lira ceza kesti.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kocaeli Gebze Sanayi bölgesinde 4 Aralık günü 60 işçinin zehirlenmesine sebep olan boya fabrikasına 507 bin 981 lira idari para cezası uyguladı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Güzeller Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bir lojistik firmasında çalışan 60 işçinin zehirlenmesi üzerine, gerekli incelemenin yapılması için harekete geçildi.

Bakanlık yetkililerinin yaptığı çalışmalarda, işçilerin bir boya fabrikasında kullanılan kimyasal hammaddenin aktarımı sırasında bağlantı borusunun patlaması sonucu zehirlendiği belirlendi. Bölgeye yayılan kimyasalın şirket yetkilileri tarafından işçilerce temizletildiği, kimyasalın karıştığı suyunda Yumrukaya Deresi’ne deşarj edildiği kaydedildi. Çevre Kanunu’na uymadığı için boya fabrikasına, Bakanlık tarafından 507 bin 981 lira idari para cezası uygulanırken, fabrika hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

Advertisement

ANTREPOLARDAKİ İŞÇİLER BİRER BİRER FENALAŞTI

Güzeller Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu lojistik firmasında antrepolarda çalışan 60 işçinin 4 Aralık’ı 5 Aralık’a bağlayan gece yarısı birer birer fenalaşmasıyla başladı. 60 işçi ambulanslarla Darıca Fabari Hastanesi’nde kaldırılıp Nükleer Biyolojik Kimyasal (NBC) ünitesinde müşahale altına alınırken zehirlenmeyle ilgili çeşitli iddialar ortaya atıldı.
İlk aşamada 26 çalışanın tedavileri ayakta yapıldı. Diğerleri de gün boyu müşahade altında tutulduktan sonra bir kısmı daha evlerine gönderildi. Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Çevre ve Sağlık Birimi yetkilileri, yaptıkları araştırma sonucunda, zehirlenmenin Sülfirik Akrilik veya Butil Akrilak denilen kimyevi bir maddeden kaynaklanmış olabileceğini söyledikleri öğrenildi.

hyaber365

Bir Cevap Yazın