Islah projesi ile 2 bin hektar arazi tarıma kazandırılacak

0
896
Islah projesi ile 2 bin hektar arazi tarıma kazandırılacak

Devlet Su İşleri Batman 103. Bölge Müdürü Veysi Kanat, Batman Çayı Islah Projesi’nin bitiminde çay yatağı boyunca 2 bin hektar arazinin tarıma kazandırılacağını, 2 bin hektar arazinin de taşkın tehdidinden kurtarılacağını söyledi.

Çalışmalarla ilgili bilgi veren Devlet Su İşleri (DSİ) Batman 103. Bölge Müdürü Veysi Kanat, 56 milyon TL’ye mal olacak Batman Çayı Islah Projesi çalışmalarına başlamak için suyun dinmesinin beklendiğini söyledi. Islah projesinin çalışmalarının kış ayı münasebetiyle yapılmadığını belirten Kanat, yükselen su seviyesinin düşmesinin beklendiğini ve mayıs ayı itibari ile çalışmaların yapılacağını ifade etti.

Çalışmalar sırasında yöre halkının çalışan ekiplere yardımcı olmalarını isteyen Kanat, projenin gerçekleşmesiyle birlikte Batman Çayı yatağı boyunca 2 bin hektar arazinin kazanılmış olacağını, ayrıca 2 bin Hektar arazinin de taşkın tehdidinden kurtarılacağını ileri sürdü. Projenin bitiminde dağınık akan Batman Çayı’nın daha düzgün, enerjisi alınmış, regüle edilmiş şekilde akmaya devam edeceğini belirten Kanat, 2 kilometrelik çay yatağının 250 -260 metre gibi bir yatakta daha düzenli akmasının sağlanacağını söyledi.

Batman imar sınırları içerisinde kalan bölümün Batman Valiliği il özel idaresince DSİ’nin yapacağı seddelerin arkasında mesire alanı olarak peyzaj projesi gerçekleştirileceğini belirten Kanat, projenin uygulanması ile ilgili şu bilgileri verdi: “Batman Çayı Islah Projesi, Batman Çayı yatağı boyunca sağ sahilde 34 bin 280 metre, sol sahilde 34 bin 10 metre olmak üzere toplam 68 bin 290 metre sedde ile yan dereler 28 bin metre sedde inşaatı gerçekleştirilecektir. İşin 2012 yılı fiyatlarıyla 56 milyon TL’dir. İşin temel atma töreninin sene sonuna gelmesi nedeniyle kış şartlarından dolayı ve Batman Barajı Hidroelektrik Santrali’nin elektrik üretmesi sonucu dere yatağında su seviyesi yüksektir. Mayıs ayı itibarı ile su seviyesinin düşmesiyle beraber çalışmalara tekrar başlayacağız.”

dunya

Bir Cevap Yazın