İştahı bastırarak kilo vermeye yardımcı oluyor

0
780
Istahi-bastirarak-kilo-vermeye-yardimci-oluyor.

Güney Amerika’da sıklıkla tüketilen mate çayı, içeriğinde bulunan kafein sayesinde vücudu uyarıcı etkiye sahip. Bu uyarıcı etkisiyle de iştahı bastırarak kilo vermede oldukça önemli rol üstleniyor. Zayıflamaya büyük etkisi olan mate çayının diğer faydalarını Diyetisyen Serap Orak Tufan anlattı.

Mate çayı; Arjantin başta olmak olmak üzere, Paraguay, Bolivya, Uruguay ve Brezilya gibi ülkelerin yer aldığı Güney Amerika coğrafyasında sıklıkla tüketilen, geleneksel ve sıcak bir içecektir. Kahveye benzeyen acımsı bir tadı vardır. Mate bitkisinin yeşil yaprakları toplanır, kurutulur ve tıpkı siyah çay gibi kavrulur. İçmeden önce kavrulan bu yapraklar kaynamış suda demlenir. Özel bir kupayla ve pipetle servis edilir.

Zayıflamaya etkisi büyük

Mate bitkisinin içeriğinde kafein, teobromin, kafeik asit türevleri ve flavanoitler başta olmak üzere saponinler ve nitrit glikozitleri de bulunur. Bileşimindeki kafein ve klorojenik asit nedeniyle uyarıcı bir etkisi olduğundan, zihinsel ve fiziksel yorgunluğun giderilmesinde etkilidir. Aynı zamanda idrar söktürücü etkisi de vardır. Bu etkileri nedeniyle ödem atıcı ve metabolizmayı uyarıcı, enerji verici olarak kullanılır. Aynı zamanda iştahı baskılar ve sindirimi kolaylaştırır.

Siyah çayın 2 katı, yeşil çayın 3 katı kaferin içerir

1 kupa mate çayı (yaklaşık 230 ml) ortalama 80 mg kafein içerir. Bu siyah çayın 2 katı, yeşil çayın ise neredeyse 3 katı kadardır. 1 fincan espresso (yaklaşık 45 ml) ile hemen hemen aynı miktarda kafein içerir. 1 kupa filtre kahvede ise ortalama 110 mg kafein bulunur.

Yüksek tansiyonu ve mide ülseri olanlar dikkatli kullanmalı!

Yapılan araştırmalarda yüksek yağ içerikli diyet uygulanan deney hayvanlarında mate çayı verilen grubun kilo artışının ve yağlanmasının, verilmeyen gruba göre daha az olduğu gözlenmiştir. Bununla beraber kolesterol düşürücü etkisi de bulunmuştur. Ancak kafein içeriğinin yüksek olması nedeniyle özellikle kalp damar hastalarında, yüksek tansiyonu olanlarda ve mide ülseri bulunanlarda dikkatli kullanılmalıdır.

haber365

Bir Cevap Yazın