İstanbul Salatta a.ş ile Sanayileşmiş Tarıma Geçiyor

0
1940
İstanbul Salatta a.ş ile Sanayileşmiş Tarıma Geçiyor

Yüzyıllardır temel ihtiyaç ve geçim kaynağı olan tarım gelişen teknoloji ile klasik yöntemlerden uzaklaşarak yeni bir forma bürünüyor. Dünyada 1600’lü yıllarda keşfedilen ve gelişmiş ülkelerde gittikçe yaygınlaşan ”topraksız tarım” metodu, diğer bir deyişle modern, sanayileşmiş tarım ile İstanbul, Silivri’de kurulan Salatta a.ş ile tanışıyor.

Topraksız tarım, toprağa ihtiyaç duymadan, tarım bitkilerini su ve mineral besin solüsyonları ile yetiştiren tarım yöntemidir. Gelişen teknoloji ile bitkilerin ihtiyacı olan macro ve micro elementler, toprağa gerek duymadan istenilen zamanda istenilen miktarda sağlanır ve bitkinin ihtiyacı olan besin toprak yerine su, perlit ya da kaya yünü gibi volkanik materyallerden yararlanılarak verilir. Bitki kökünün su tutmasını sağlayan bu maddeler, tamamen zararsız olmakla birlikte çorak topraklarda, verimsiz alanlarda bile tarım yapılmasını mümkün kılar.

Advertisement

Bitki,topraksız tarım ile gerekli besini toprağa göre yüzde doksan beş daha iyi almaktadır. Böylece tarımda verimlilik üç kat artar. Senede bir kez hasat alınan bir tarlanın ise 10 katı ürün yetiştirmektedir. Bitkiler toprakta besin aramak yerine bu besinleri yeterli miktarda solüsyondan aldıklarından, topraksız tarım yöntemi ile tarımda istihdam artar ve yılın on iki ayı istikrarlı üretim sağlanır.Türkiye’de tarımın en büyük problemlerinden biri olan haşere ve böcek ilaçları kullanılmadan, kimyasal ilaçlardan uzak, hormonsuz ürünler yetiştiren Salatta a.ş, toprakla ilintili olan hastalıklar ve bakterilerden uzak sağlıklı,taze, kaliteli, ve hormonsuz ürünleri ile dünya pazarına da açılacaktır.Modern tarım ile sulama sistemleri ve bitkiye verilen vitaminler bilgisayar ortamında bilinçli ziraat mühendisleri tarafından kontrol edilmektedir.

Başlangıç olarak yüksek yatırım gerektiren topraksız tarım ekonomik açıdan gelecek vadediyor.İşletme genel müdürü Bülent Emir Baycan, ”Marmara Bölgesi”nin en büyük yeşillik serası Salatta a.ş, ile topraksız tarımı Türkiye’de yaygınlaştırmayı hedefliyor” Dünyanın en kaliteli yeşilliklerinin yetiştirildiği Salatta a.ş, tarımda istihdamı artırarak ülkemize ekonomik güç kazandırmayı hedefliyor. Amerika, Japonya, İngiltere, Fransa, Hollanda, Almanya, İsrail, Avustralya, Kanada da yıllardır gelişmiş teknoloji ile kullanılan modern, bilinçli, sağlıklı tarım yöntemini İstanbul gibi bir metropolitanda uygulayarak köküyle birlikte hala canlı, hormonsuz, sağlıklı, taze ürünleri tüketici ile buluşturacaktır.

Kaynak: www.etarim.net

Bir Cevap Yazın