İşte milyar dolarlık vaatler

0
958

Kemal KILIÇDAROĞLUBugüne kadar açıkladığı vaatlerin parasal büyüklüğü 150 milyar liraya yaklaşan CHP çiftçiye de 33 milyar vaatte bulundu.

Haziran seçimlerine ‘bol vaat’le hazırlanan, harcamaların kaynağı sorulduğunda ‘Benim adım Kemal’ diyen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Lideri Kemal Kılıçdaroğlu bu kez de çiftçiye göz kırptı. Konya mitinginde 69 sayfalık tarım raporu açıklayan Kılıçdaroğlu tarım bütçesini AK Parti döneminin 4 katına yükseltmeyi vaat etti. 2011’de AK Parti hükümeti tarafından belirlenen Tarım Bakanlığı bütçesinin 8.3 milyar lira olduğu düşünüldüğünde iktidar olması durumunda CHP’nin tarıma ayıracağı para 33 milyar lirayı geçiyor. Raporda mazotta ÖTV ve KDV’nin kaldırılması, fiyatın 1.5 liraya inmesi, gübredeki vergi yükünün üreticiden alınması, elektriğe sübvansiyon sağlanması gibi düzenlemeler yer alıyor. Şu ana kadar 60’a yakın rapor hazırlayan CHP önümüzdeki hafta da iki yeni rapor açıklayacak. Kılıçdaroğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genel Kurulu’nda ‘Sanayi Stratejisi’ ve ‘Dış Ticaret Vizyonu’nu anlatacak.

Milyar $’lık vaatler
MAZOTA 5 MİLYAR LİRA: Türkiye’de çiftçiler yılda 2 ile 2.5 milyon ton mazot kullanıyor. CHP’nin 1.5 liraya mazot sözünün maliyeti 5.2 milyar lira ile 6.48 milyar lirayı buluyor.
BEBEĞE 300 MİLYONLUK ALTIN: Her yıl 1 milyon 241 bin 617 bebek dünyaya geliyor. CHP’nin ‘Her bebeğe yarım altın’ vaadinin maliyeti yıllık 300.4 milyon lira. Bir kereliğe mahsus bebek bezi ve mama verilmesi halinde; bebek bezinin maliyeti 24.8 milyon lira, 10-15 liralık bir mamanın maliyeti de 18.6 milyon lira.
SÜTE GÜNDE 11.9 MİLYON: Okul öncesi ve ilköğretim öğrencilerine her sabah verilecek süt günlük 11.9, aylık 297.5 milyon liraya mal olacak. Bu kapsamda 11 milyondan fazla öğrenci bulunuyor.
ÖĞRENCİLERE YEMEK: CHP’nin yemek yardımı sözünün maliyeti de oldukça yüksek. Yemek bedeli günlük 4 liradan hesaplandığında 3.2 milyon yoksul çocuğa verilecek yemek parası 12.8 milyon liraya denk geliyor. 9 ayda da yemek yardımının toplam bedeli 2.8 milyar lirayı buluyor.
8.8 MİLYARLIK SİGORTA: CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun meydanlarda sıkça dile getirdiği aile sigortası uygulaması milyarlık kaynak gerektirecek. Yoksul ailelere 600 liralık yardım vaadinin maliyeti 12.8 milyar lirayı buluyor. Devletin 14 milyar lira sosyal yardım dağıttığını belirten CHP bunun 4 milyar liralık kısmını aile sigortasına taşıyacak. Ek maliyet 8.8 milyar lira olacak.

Bir Cevap Yazın