İstilacı Sığırcıklar Zeytin Ağaçlarına Zarar Verdi

0
953

İstilacı Sığırcıklar

Şarköy ilçesi sakinleri 2013 yılının ilk gününe kuş sesleri arasında uyandı. Binlerce sığırcık kuşu şehir merkezinde evlerin çatılarına, ağaçlara ve yollara konarak çıkardıkları seslerle yılbaşı gecesi geç yatanları adeta uyandırmaya çalıştılar.

Binlerce sığırcık kuşu yeni yılın ilk günü sabah saat 11:00 sularında Şarköy’ün bir çok yerinde evlerin çatıları, ağaçlar ve yollara konarak bir yönden bir yöne yaptıkları gösterilerle, çıkardıkları seslerle ilçe sakinlerini şaşırttı.

Şarköy Avcılar ve Atıcılar Derneği İlyas Keklik, ilçe semalarında saatlerce uçuşan sığırcık kuşlarının her yıl aynı günlerde göç ettiğini ifade ederek “Sığırcıklar toplu olarak hareket ettikleri için avlanması yasak kuşlar popülasyonu içinde yer alır. Ocak ayı başlarında göç ederler. Daha çok dere yataklarındaki sazlıklardan beslenirler. Zeytin ağacının olduğu bölgelere dadanırlar. Şarköy de zeytin bölgesi olduğu için, bu sabah ilçeye gelen binlerce sığırcık kuşu ağaçta bulduğu ne kadar zeytin varsa bir tane bırakmaz. Üreticimiz zeytinlerinin büyük bir bölümünü topladığı için zarar büyük olmayacak, ama ağacında son kalan zeytinlerini toplamak için gidenler maalesef zeytin bulamayacak. Sığırcıklar şehir merkezindeki istilasının ardından zeytin bahçelerine ve tarlalara geçecek yaklaşık 15 gün bölgemizde kalırlar.” dedi.

KAYNAK : http://www.trakyanet.com

Bir Cevap Yazın