İtalyan Ferrero, 19. fabrikasını Manisa’ya yaptı

0
950
Italyan-Ferrero-19-fabrikasini-Manisaya-yapti

Nutella ve Kinder markalarıyla bilinen dünyanın en büyük çikolata üreticilerinden İtalyan Ferrero, dünyadaki 19.fabrikasını 300 milyon TL’lik yatırımla Manisa’ya yaptı.

İlk aşamada 200 kişiye istihdam sağlayan Ferrero’nun Manisa’da Nutella, Kinder Pingui ve Kinder Süt Dilimi markalı çikolatalar üretilecek. Ferrero, mevcut durumda yıllık 30 bin ton olan üretim kapasitesini yeni yatırımlarla 50 bin tona yükselterek Manisa’da ürettiği Nutella’yı Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerine ihraç etmeyi planlıyor. Türkiye’de üretilen fındığın yüzde 30’ını satın alan ve grubun dünya çapındaki toplam fındık ihtiyacının da yüzde 80’ine yakın bölümünü Türkiye’den karşılayan Ferrero, Türk fındığının kalitesinin arttırmaya yönelik olarak da fındık üreticileriyle ortak bir proje yürüttüğünü açıkladı.

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde 146 bin metrekare alanda kurulu bulunan fabrikanın açılış törenine Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İtalya Ekonomi Geliştirme Bakan Yardımcısı Carlo Calenda, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkan Yardımcısı Arda Ermut, Ferrero Türkiye Başkanı ve İtalya eski Büyükelçisi Carlo Marsili, Ferrero Güney Avrupa Bölge Direktörü Marco Capurso, Ferrero Doğu Akdeniz Bölge Direktörü Renato Danna ve üst düzey protokol ile fabrika çalışanları aileleriyle birlikte katıldı. Açılış töreni sonrasında yapılan seremonide Bülent Arınç’a isminin yazılı olduğu 5 kilogramlık dev Nutella kavanozu hediye edildi. Ayrıca Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için özel olarak hazırlanan Nutella kavanozları da Bülent Arınç’a teslim edildi.

“Manisa, Ferrero’nun gözbebeği olacak”

Açılışta bir konuşma yapan Ferrero Türkiye Başkanı ve İtalya eski Büyükelçisi Carlo Marsili Türkiye’nin Ferrero Grubu ve Ferrero Ailesi için stratejik öneme sahip olduğunu belirterek Türkiye’nin gerek politik gerekse ekonomik açıdan hem Avrupa hem de Ortadoğu ülkeleri açısından çok önemli bir merkez olduğunu vurguladı. Dünya genelinde 19’uncu fabrikayı Türkiye’de açtıkları için büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Marsili, ” Ferrero Grubu olarak yaklaşık 70 yıllık tecrübeyle en üst kalitede ürünler sunuyoruz. Bu gurur duyduğumuz ve tüketicilerimiz beğenisi ile taçlanan bir başarı. Ferrero Ailesi bugüne kadar üretim noktalarına karar verirken büyük hassasiyet gösterdi. Türkiye’ye olan güvenle birlikte Manisa’da fabrika kurma ve yatırım yapma kararı aldılar. Yıllarca kurduğumuz hayal artık gerçeğe dönüştü. Manisa, Ferrero Grubu’nun gözbebeği olacak ve üretimimizde dünyanın her noktasında sunduğumuz kalite standartlarında en iyi ürünleri Türkiye pazarına sunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“Türk halkının damak zevki yatırıma teşvik etti”

Ferrero Doğu Akdeniz Bölge Direktörü Renato Danna ise konuşmasında Ferrero Grubu’nun dünya çapında 4’üncü büyük çikolata üreticisi olduğunu ve 2012 yılı cirosunun 8 milyar Euro’luk hacme ulaştığını kaydetti. Avrupa ülkelerinin Ferrero Grubun ana merkezini oluşturduğunu belirten Danna son yıllarda uyguladıkları genişleme planı çerçevesinde Türkiye’nin bu plan içinde en önemli ülkelerin başında yer aldığı bilgisini verdi. Türkiye’de yaklaşık 30 yıldır gösterdiklerini kaydeden Danna, “Ferrero’nun efsanevi hikayesini oluşturan Ferrero Rocher, Nutella ve Kinder Bueno gibi ürünlerimizde kullandığımız fındıkları uzun yıllardır Türkiye’den alıyoruz. Bu ürünlerimizi diğer markalardan ayıran en önemli özellik eşsiz ürünlerin yüksek kalitedeki hammaddelerle üretiliyor olması. Yıllar önce sadece büyük şehirlere satılan Nutella ve Kinder markaları artık tüm Türkiye’de bulunuyor. Ferrero’nun Türkiye’de elde ettiği başarılı büyüme rakamları, Türk tüketicisinin günden güne Ferrero’nun kaliteli ürünlerine artan talebi ve Türk halkının eşsiz damak zevki, Türkiye’ye fabrika kurmamızın başlıca sebepleri. Türkiye, Ferrero için büyüyen önemli bir pazar. Manisa’da açacağımız fabrikamızın yıllık kapasitesi 30 bin ton olacak ve durumu göre 50 bin tona kadar çıkabilecek. 200 kişilik istihdamla Manisa ve bölge ekonomisine de büyük katkı sağlayacak fabrikamızda ilk hedef Türkiye pazarı. Amacımız Manisa’dan Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine de açılmak” diye konuştu.

4 yılda ciro 400 milyon liradan 1 milyar liraya çıktı

Türkiye Genel Müdürü Azmi Gümüşlüoğlu da Ferrero’nun pazar payları hakkında bilgi verirken, Ferrero’nun son dört yılda cirosunu 400 milyon TL’den 1 milyar TL’ye çıkardığını söyledi. Ferrero referans çikolata pazarının,geçen yıl hacim olarak yüzde 4, ciro da ise yüzde 12.5’lik büyüme gösterdiğini belirten Gümüşlüoğlu, Nutella’nın 2012’de kendi kategorisinin büyümesine yüzde 95 katkı yaptığını ve çikolata kreması pazarında yüzde 27.5 ile pazarda lider konumda olduğunu söyledi. Soğuk Taze pazarda Kinder’in yüzde 24 ciro payı ile kategori lideri durumunda olduğunu ifade eden Gümüşlüoğlu, Kinder’in kategori büyümesine katkısının geçen yıl yüzde74 olduğunu, bu katkının yüzde 58’inin hacim büyümesi, yüzde 16’sının ise değer artışı olarak gerçekleştiğini kaydetti.

haberdunya

Bir Cevap Yazın