İtalyanlardan Karadeniz’e fındık darbesi

0
2644
İtalyanlardan Karadeniz'e fındık darbesi
İtalyanlardan Karadeniz'e fındık darbesi

CNN Türk’te yayınlanan Para Dedektifi programının sunucusu Cem Seymen, Türk tarımına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Seymen, yerli tohumların önemine dikkat çektiği programında Türkiye ile özdeşleşmiş birçok ürünün tohumunu yabancıların geliştirdiğini söyledi. İtalyanların Türk fındığını Özbekistan’da yetiştirdiğini, yakında Türkiye’den fındık almayacaklarını dile getirdi.

Seymen şöyle konuştu: Mercimeği 1980 yılında Kanada’ya ilk satan ülke bilin bakalım hangisi? Mercimeği 1980’li yıllarda Kanada’ya satan biziz. Biden aldığı mercimeğe hayran olan Kanada o kadar geliştiriyor ki işleri şu anda bize mercimek satıyor. Diyarbakır’ın karpuzunun tohumunu geliştiren de Meksika. Diyarbakır karpuzunun tohumu oradan alıyoruz.

Advertisement

Bakın fındık, Karadeniz’in en önemli stratejik ürünü. Fındık olmazsa, çay olmazsa Karadeniz’de bütün ekonomi çöker. Çayı ve fındığı elimizden yabancılar aldı. İngiliz şirketin ne işi var Türkiye’de! Çay memleketinde İngiliz şirketin ne işi var? Aklım vicdanım almıyor. Fındığı o büyük gıda üreticisi İtalyan şirkete sattıktan sonra, İtalyanlar bizden fındık almamaya başladı. Fındık ihracatımız yavaş yavaş düşüyor. Son 3 yılın rakamlarına bakın dehşete düşersiniz. Bizden almıyor da Türk fındığını kullanarak marka yaptığı çikolatalı karışımı nasıl üretiyor diye baktım. Bir araştırdık ki Özbekistan’da fındık tarlaları almış orada aynı Türk fındığını ekiyor. Tohumumuzun bütün özelliklerini almış, geliştirmiş Özbekistan’daki tarlalarında yetiştiriyor. Türkiye’den artık almayacak.

Bir Cevap Yazın