İthal ET baskısı

1
987
Ithal-ET-baskisi

Son dönemlerde hayvan ithalatı yapılacağı dedikodularına karşı Tarım Bakanlığı’na yakın kaynaklar ‘ithalatın gündemde olmadığını’ söylüyor. Yetkililer, çıkarılan dedikodularla arzın arttırılıp fiyat düşüşü sağlanmaya çalışıldığını söylüyor.

ETTE son yılların spekülasyon konusu ithalat yeniden kullanılmaya başlandı. Ancak hem Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na yakın kaynaklar hem de sektörle ilgili kurumlar et veya canlı hayvan ithalatının gündemde olmadığını söylüyor. Aynı kaynaklar, ithalat söylentileriyle tüccarların, besicilerin ellerindeki hayvanları piyasaya sürmesini, böylelikle piyasada oluşan fazla malı daha ucuza almayı amaçladığını söyledi. 2010-2012 arasında 3 milyar dolardan fazla canlı hayvan ve et ithalatı yapıldıktan sonra 2012’de gümrük vergileri yükseltilerek hayvan ithalatı yapılmasının önünü kesildi. Ancak artan maliyetler sonrası et fiyatlarından etkilediğini belirten işletmeler, ithalatın önünün açılmasını istiyor. İthalatın gündemde olmadığını söyleyen yetkililer, “Piyasada ithalat algısı oluşturarak küçük işletmeler ve bizim üzerimizde baskı kurmaya çalışıyorlar. Hem fiyatları düşürüp hem de ithalat yapmak istiyorlar” dedi.

Advertisement

İTHALATA GEREK YOK

2013’te canlı hayvan ve et fiyatlarındaki düşüşün ithalat isteklerini boşa çıkardığını söyleyen Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar da, “Fiyatlar düşerken, ithalat neyin nesi. İthal lobisi Türkiye’yi kırmızı ette dışa bağımlı yapmak istiyor” dedi. Bayraktar, kırmızı et ve canlı hayvan ithalatı talep etmenin, hayvancılığa darbe vurmak anlamına geleceğini ifade etti.

Türkiye Ziraatçiler Derneği (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin de, ithalat yapılmasını talep eden tüccarların tek amaçlarının kârlarını daha da arttırmak olduğunu dile getirdi. Yurtdışından ucuz hayvan alarak daha yüksek fiyata ürün satmak isteyen tüccarlara boyun eğilmemesi gerektiğini belirten Yetkin, ithalat bir yana, önlemler alınarak yerli üreticinin desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Et ırkları yaratılmalı

KIRMIZI Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (ETBİR) Başkanı ve Ulusal Kırmızı Et Konseyi (UKON) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bılıkçı da et fiyatlarında yaşanan fiyat artışına ‘taban fiyat’la müdahalesi gerektiğini söyledi. Bılıkçı, “Et fiyatlarında istikrar sağlamalı. Avrupa’da karkas et fiyatı 3.7 Euro, Türkiye’de ise 6 Euro. Artan et fiyatlarının önüne geçmek için canlı hayvan ithalatı yapılmasını doğru bulmuyoruz. Çözüm olarak et ırkları yaratılmalı” dedi.

2013 yılında et fiyatlarının yüzde 2,5 ile yüzde 9,6 arasında değişen oranlarda düştüğünü ifade eden Şemsi Bayraktar ise, “Sığır eti fiyatı 17,51 liradan 15,83 liraya indi” dedi.

haber365

1 YORUM

Bir Cevap Yazın