İthal et değil, damızlık ve bıçaklık hayvan istiyoruz

0
1023

halkHükümet, halen yüzde 45 olan ithal et vergi oranlarını artırmaya hazırlanıyor. Yapılacak düzenlemeyle ithal et vergi oranlarının yüzde 60’a çıkması bekleniyor.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı denetimindeki Ulusal Kırmızı Et Konseyi Üyesi, Bursa Kasaplar Odası Başkanı Muhsin Yıldız, et fiyatlarının dengeye oturtulması için et ithalatının tamamen durdurulması, yerine damızlık ve bıçaklık canlı hayvan ithalatının başlatılması gerektiğini söyledi.

Halen ithal ette yüzde 45 oranında vergi uygulaması yapıldığını anlatan Yıldız, “Kasaplar olarak bizim talebimiz, ithal canlı damızlık ve bıçaklık hayvan getirilmesidir. Mevcut haliyle küçükbaş canlı hayvan ithalatında yüzde 20, büyükbaş hayvan ithalatında ise yüzde 30 vergi uygulanıyor. Hükümetimiz, ithal et gümrük vergilerini artırdı ama biz canlı hayvan da düşürülmesini istiyoruz. Çünkü et fiyatları böyle geçici çözümlerle düşmez.” dedi.
İthal damızlık ve bıçaklık hayvan getirilmediği sürece et fiyatlarının düşmeyeceğini savunan Ulusal Kırmızı Et Konseyi Üyesi, Bursa Kasaplar Odası Başkanı Muhsin Yıldız, canlı hayvan ithalatındaki vergilerin düşürülmesini istediklerini söyledi. Aksi halde et ithalatının çözüm olamayacağını vurgulayan Yıldız, besicilik sektörünün desteklenmesi gerektiğini vurguladı.
İthal et sebebiyle sakatat fiyatlarının da arttığını dile getiren Muhsin Yıldız, “Canlı hayvan gelirse sakatat fiyatları da düşecektir. Bu yapılmazsa yıllarca et ithal ederiz. Çünkü gelen et günlük tüketiliyor. Bizim üretmemiz lazım.” diye konuştu.(CİHAN)

Bir Cevap Yazın