İthal saman, hayvan sahiplerine dağıtıldı!

0
894
İthal saman, hayvan sahiplerine dağıtıldı!

Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinde hayvancılık ile uğraşan vatandaşlara Türkiye Tarım Kredi Kooperatifi Kütahya Bölge Müdürlüğü tarafından balya saman dağıtıldı.

Romanya ve Bulgaristan’dan ithal edilen balya saman, Afyonkarahisar, Bilecik, Kütahya, Eskişehir ve Uşak’ta dağıtıldı. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifi Kütahya Bölge Müdür Yardımcısı Halil Sarıkaya Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesine bağlı Karakuyu Tarım Kredi Kooperatifi aracılığıyla çiftçilere saman dağıtımını gerçekleştirdi.

Sarıkaya, 2012 yılında çetin geçen kış mevsimi nedeniyle tarımda verim düşüşü yaşandığını, çiftçilerin saman fiyatlarının yüksekliği nedeniyle zor anlar yaşadığını ve Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ithalat yapma kararı aldığını söyledi. Sarıkaya, Bakanlığın fiyatların aşağı çekilmesi için böyle bir uygulamaya gittiğini, Kütahya Bölge Birliği olarak beş ilde 2700 ton samanın çiftçilere dağıtılacağını sözlerine ekledi.

Beş ilde bulunan 154 Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla balya şeklindeki saman dağıtılması çiftçilerin de yüzünü güldürdü. Çiftçiler, Bakanlığın uygulamasından memnun olduklarını belirtirken,. Karakuyu Tarım Kredi Kooperatifi Başkanı Bekir Çetinkol ise, bölgede bulunan çiftçilerin talepleri doğrultusunda Bölge Müdürlüğüne rapor sunduklarını ve talepler doğrultusunda bölgeye balya saman gönderildiğini söyledi.

hurriyet

Bir Cevap Yazın