İTÜ İstatistik Final Sınavı Sorusu

0
1572
İTÜ İstatistik Final Sınavı Sorusu

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde 1. sınıfların okuduğu İstatistik final sınavı.

Dersin hocası Doç.Dr.Enis Sınıksaran.

Sınıksıran öyle bir istatistik sınavı yaptı ki öğrencileri hocalarına bir kez daha hayran kaldı.

O sınavda karşılaştıkları sorular şöyle:

1. Bir metropolde 15 gündür süren hükümet karşıtı gösterilere geniş bir katılım söz konusudur. Polis zaman zaman direnişçilere tazyikli su, biber gazı ve plastik mermi kullanarak müdahale etmektedir. Belirli bir bölgede konuşlanan direnişçiler bir Cumartesi sabahı polisin akşam müdahale etme olasılığını 0,25 olarak hesaplamışlardır. Ardından kentin valisi de söz konusu akşam müdahale edilmeyeceğini beyan etmiştir. Ancak Valinin geçmiş 30 beyanından sadece 2 tanesi doğru çıkmışsa, Bayes teoremini kullanarak direnişçilerin başlangıçta verdiği 0,25 olasılığını 0,82 olarak güNcellemeleri gerektiğini gösteriniz.

2. Bir topluluğa rastgele sıkıldığında bir plastik merminin göze isabet etme olasılığı on binde birdir. Yüz bin merminin sıkıldığı bir müdahalede en az üç kişinin gözüne kurşun isabet etmesi olasılığını hesaplayınız.

3. Bir müdahalede kullanılan biber gazının etki süresi ortalaması 30, standart sapması 2 saniye olan bir dağılıma uymaktadır. Buna göre biber gazlarının yüzde kaçının etki süresi

a) 32 saniyeden fazladır?

b)26 saniyeden azdır?

c) 29 ile 32 saniye arasındadır?

İşte O Sınav Kağıdı :

İTÜ İstatistik Final Sınavı Sorusu

Kaynak: OdaTV

Bir Cevap Yazın