İyi Karpuz Seçmek İçin 6 Tüyo

0
1432
İyi Karpuz Seçmek İçin 6 Tüyo

Sıcak yaz günlerinde buz gibi sulu ve tatlı bir karpuzdan daha iyisi yoktur.

Ancak karpuz seçmek sanıldı kadar kolay değildir. Birçok kişi karpuzun dıştan bakılarak içinin anlaşılamayacağını düşünse de az sonra okuyacağınız ipuçları sayesinde hem sulu hem de tatlı karpuzu kolayca tespit edebileceksiniz.

Lafı daha fazla uzatmadan iyi bir karpuz nasıl anlaşılır, yöntemleri nelerdir onlara bakalım:

1- Beyaz bölgelere bakın.

İyi Karpuz Seçmek İçin 6 Tüyo

Hemen hemen her karpuzda büyük ve beyaz bir bölge vardır. Buralar aslında karpuzun toprak üstünde beklediği yerlerdir. Birçok renkte olabilir. Sarı renge çalanları tercih edin.

2- Erkek mi dişi mi?

İyi Karpuz Seçmek İçin 6 Tüyo

Karpuzların da cinsiyetleri olduğunu biliyor muydunuz? Uzun ve oval karpuzlar ‘erkek’, yuvarlak olanlar ise ‘dişi’ olarak biliniyor. ‘Erkek’ karpuzlar sulu olurken, ‘dişi’ karpuzlar daha tatlı oluyor.

3- Boyutu

İyi Karpuz Seçmek İçin 6 Tüyo

Büyükse daha iyidir diye düşünüyorsunuz muhtemelen. Ancak konu karpuzlar olunca öyle değil. Karpuzu kaldırdığınızda ağır olmalı. Yoksa içinin geçmiş olduğunu söyleyebiliriz.

4- Sapına Bakın

İyi Karpuz Seçmek İçin 6 Tüyo

Karpuzun sapına bakarak olgunlaşıp olgunlaşmadığını anlayabiliriz. Eğer sapı kuruysa karpuz olgundur ve alınabilir. Ancak sapı kuru değilse o karpuzu kesinlikle almayın. Muhtemelen erken hasat ürünüdür.

5- Çatlaklara Dikkat Edin

İyi Karpuz Seçmek İçin 6 Tüyo

Karpuzun çatlak kısımları örümcek ağına benzer. Eğer örümcek ağına benzer şekilde çatlakları olan bir karpuz gördüyseniz onu hemen alın. Yine karpuzdaki minik noktalar da iyi olduğunu gösterir. Çünkü arılar buraya mutlaka uğramıştır.

6- Karpuza Vurun

İyi Karpuz Seçmek İçin 6 Tüyo

Herhalde karpuz seçerken karpuza hafifçe vurma tüyosunu bilmeyen yoktur. Eğer karpuz iyiyse tok bir ses çıkar. İyi değilse ses çıkmaz.

İyi karpuz seçmek için verilen tüyoları beğendiniz mi? Sizinde kendinize ait yöntemleriniz varsa aşağıdaki yorum kısmına yazarak bizimle paylaşabilirsiniz. Arkadaşlarınızla paylaşarak onların da iyi karpuz yemelerini sağlayın.

tr.newsner.com

Bir Cevap Yazın