İyi tarım uygulamaları desteği ödeniyor!

0
757

Çiftçinin bir süredir beklediği iyi tarım uygulamaları desteği ödenmeye başladı. İyi tarım uygulamaları desteği kapsamında çiftçiye 203 milyon lira ödenecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı, destekleme ödemeleri kapsamında ülke genelindeki yüz binlerce üreticiye iyi tarım uygulamaları desteklemesi ödemesi yapıyor. İyi tarım uygulamaları desteğinin ne zaman ödeneceğini merak eden üreticiler, konuyla ilgili bilgi almak için internette arama yapıyor. Peki, 2018 yılında ödenmesi gereken iyi tarım uygulamaları desteklemesi ne zaman ödenek?

HANGİ ÜRÜNE NE KADAR DESTEK VERİLİYOR?

Bilindiği üzere iyi tarım uygulamaları desteği, dekara, meyve ve sebzede bireysel sertifikasyona 50 lira, grup sertifikasyonuna 40 lira, süs bitkileri ve tıbbi aromatik bitkilerde bireysel sertifikasyonuna 100 lira, grup sertifikasyonuna 50 lira, çeltikte bireysel ve grup sertifikasyonuna 10 lira, örtü altı üretimde bireysel ve grup sertifikasyonuna 150 lira, Alabalık, Çipura, Levrek (250.000 kg’a kadar 250.000 kg dahil) 25 lira olarak ödenecek.

BAŞVURULAR 30 MART’TA SONA ERMİŞTİ

17 Eylül 2017 tarihinde başlayan iyi tarım uygulamaları desteği başvuruları, 30 Mart 2018 tarihinde sona ermişti.

İYİ TARIM UYGULAMALARI DESTEĞİNDEN KİMLER YARARLANABİLECEK?

2017 üretim yılında bireysel veya grup sertifikasyonunda çeltik, meyve, sebze, süs bitkileri, tıbbi aromatik ürünlerde, örtü altında ve su ürünlerinde (levrek, çipura, alabalık) iyi tarım uygulamaları yapan, yetkilendirilmiş kuruluşlarca düzenlenmiş iyi tarım uygulamaları sertifikasına sahip olanlar,

ÇKS’de 2017’de üretim yılında kayıtlı olanlar,

Örtü altında İyi Tarım Uygulamaları yapan çiftçilerden ÖKS’ye kayıtlı olanlar yararlanabilecek.

DESTEKTEN YARARLANMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Başvuruların, destekleme uygulama takvimine göre belge teslim bitiş tarihinden önce tamamlanarak ve il/ilçe müdürlüklerine yapılması gerekiyor.

İyi Tarım Uygulamaları Desteklerine başvuru için, Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi başvuru dilekçesi doldurulması gerekiyor.

Destekleme talep formunda istenilen belgeler (Sertifika, sertifika eki, örtü altı alanlarda iyi tarım uygulamalarına ait kayıt sistemi belgesi) üretici tarafından tamamlanarak il/ilçe müdürlüklerine teslim edilecek.

Sertifika eki sertifikasyon kuruluşu tarafından düzenlenecek.

Örtü altı üretimde ÖKS belgesi İl/İlçe Müdürlüklerinden alınacak.

Tüm belgeler (Başvuru dilekçesi, sertifika, sertifika eki ve örtü altı alanlarda iyi tarım uygulamalarına ait kayıt sistemi belgesi) tamamlanarak İl/İlçe müdürlüğüne teslim edilmesi gerekiyor.

DESTEK BÜTÇESİ NE KADAR?

İyi tarım uygulamaları desteği kapsamında üreticiye 203 milyon lira ödenecek.

DESTEKLER HESAPLARA YATIRILDI

İyi tarım uygulamaları desteklemesi kapsamında 203 milyon lira destek ödemesi dünden itibaren (07.12.2018) çiftçinin hesaplarına yatırılmaya başlandı.

TC KİMLİK NUMARASINA GÖRE YATIRILDI

TC kimlik numarasının son hanesi 4, 6, 8 olanların destekleri hesaplarına Cuma günü saat 18.00’den itibaren yatırıldı. TC kimlik numarasının son hanesi 0 ile 2 olanlara ise destekler haftaya yatırılacak.

Bir Cevap Yazın