İzmir’den 62 şehre ‘ekmek kardeşliği’

0
912
Izmirden-62-sehre-ekmek-kardesligi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Kent Ekmek Fabrikası’nda ürettiği glutensiz ekmekler, sadece İzmir’de değil Türkiye’nin 62 şehrindeki çölyak ve fenilketonüri hastalarının umudu oldu. 75 kuruştan satılan glutensiz ekmeklere her geçen gün artan talep doğrultusunda aylık 8 bin adet üretime ulaşıldı. Ekmekler, kargoyla 62 şehirde 500 noktaya ulaştırılıyor.

Dar gelirli vatandaşlara destek olmak için kurduğu Kent Ekmek Fabrikası’nın üretim yelpazesine 2011 yılında glutensiz ekmeği de dahil eden Büyükşehir Belediyesi, sosyal sorumluluk projesiyle 62 şehirdeki çölyak ve fenilketonüri hastalarına umut oldu. İthali 12 lira olan glutensiz ekmekleri 75 kuruştan satan belediye, ayda ortalama 8 bin adet üretim yapıyor. Haftada iki gün üretilen ekmekler, İzmir içinde Kent Ekmek satış büfeleri ve EDAK Ecza Kooperatifi üyesi eczanelerde satılıyor. Maliyeti yüksek olduğu için fırınların üretmek istemediği glutensiz ekmeklere, İzmir dışından da oldukça fazla ilgi var. 2011 yılında aylık ortalama 4 bin 800 adet ekmekle başlayan proje, 2012 yılında 6 bin 500, 2013 yılında ise aylık ortalama 8 bin adete ulaştı. Belediye, tost ve hamburger olmak üzere iki tipte üretilen ekmeklerin 75 kuruşluk fiyatına bu yıl da zam yapmadı.

İzmir Kent Ekmek Fabrikası’nın glutensiz ekmek gönderdiği şehirler şunlar: Adana, Afyonkarahisar, Aksaray, Antalya, Ankara, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bursa, Burdur, Batman, Çanakkale, Çorum, Çankırı, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Edirne, Gaziantep, Giresun, Hakkari, Hatay, Isparta, İstanbul, Kahramanmaraş, Karabük, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kocaeli, Konya, Kütahya, Karaman, Kilis, Kırşehir, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Trabzon, Tekirdağ, Tokat, Uşak, Van, Yalova, Yozgat ve Zonguldak.

haber46

Bir Cevap Yazın