Japonlar artık suşi yanında Karadeniz hamsisi yiyecek

0
821
Japonlar-artik-susi-yaninda-Karadeniz-hamsisi-yiyecek

Dünyanın en büyük gıda ithalatçılarından Japon AEON, Türk balığı için Türkiye’ye geliyor. Hamsiyi suşiye rakip yapacak şirketle milyar dolarlık anlaşma hedefleniyor.

JAPONYA’nın ve dünyanın en büyük gıda ithalatçılarından AEON firması, Türk firmalarıyla görüşmek için Türkiye’ye geliyor. Ekonomi Bakanlığı’yla Türkiye İhracatçılar Meclisi koordinasyonunda düzenlenen organizasyonda su ürünleri firmalarıyla görüşecek olan AEON yetkilileri, anlaşma sağlanması durumunda hamsiden alabalığa, sazandan ton balığına kadar Türk ürünlerini Japon mutfağına taşıyacak. Firma yetkililerinin ziyareti 10-11 Şubat tarihlerinde gerçekleşecek. AEON firması yetkilileri, İstanbul ve İzmir’de çeşitli firmalarla bir araya gelerek ithalat şartlarını görüşecek.

80 ÜLKE TÜRK BALIĞI YİYOR

İhracatçı birliklerinin verilerine göre, Türkiye’nin su ürünleri ve hayvansal mamul ihracatı özellikle son yıllarda hızlı bir artış gösterdi. 2 milyar doları aşan ihracat gerçekleştiren sektör sayesinde, 80 ülkenin mutfağına Türk ürünleri giriyor. Japonya ise en büyük su ürünü ithalatçıları arasında.

haber46

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz? #tarimsalhaber,#tarimhaber,#tarimhaberleri,#tarimsaldesteklemeler,#hayvansalvebitkiselüretim ve daha fazlası için www.etarim.net
Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz
https://www.facebook.com/pages/ETARIMNET-Tar%C4%B1m-%C4%B0nternette/191827587529430
twitter :https://twitter.com/tarimhaberleri

Bir Cevap Yazın